Yükleniyor
FİLTRE

Çelik Subap Takma

Aracın kauçuk siboplarının yerine çelik olanının takılmasıDetaylı İncele

Fiyat için teklif alın

Ortalama hizmet süresi 10 Dakika

Supap, otomobil lastiklerinin içindeki havanın dışarıya kaçmasını engelleyen ve aynı zamanda içeriye hava geçişine izin veren bir mekanizmadır. Bu mekanizma sayesinde tekerleklerin ideal performanslarını göstermesini sağlayan hava basıncı dengelenir. Subap kapağı subapa toz, çamur, su girmesini ve böylelikle supabın bozulması ve hava kaçağına sebep olmasını engeller. Tıpkı lastiklerin deforme olması gibi ; subaplar da belirli nedenlerden dolayı aşınır, çürür veya deformasyona uğrar. Bu sebeple her lastik değişiminde performansın tam manasıyla sağlanması için lastik subapları da değiştirilir. Lastik sökme ve takma operasyonu sırasında jantin dış kısmında kalan çelik subap,keski yardımıyla alınır. Jantın iç bölmesinde kalan plastik kısım ise pense ile jantın içerisinden alınır.Boşaltılan delik sıvı sprey ile temizlenir ve bez ile kurutulur. Yeni çelik subap alınır,alet kullanmadan el ile manuel olarak içeriden dışarıya doğru deliğe yerleştirilir. Mini subap vanası çelik subapın başına geçirilir ve subap pense ile jantın dışına doğru çekilerek tam olarak deliğe oturtulur. Daha sonra döndürülerek hava kaçırmasını önlemek maksadıyla yuvasına tam olarak oturtulur. Daha sonra sübap kapağı ,çelik subapın baş kısmına dişli atlanmadan tam olarak takılır ve döndürülüp sabitlenir. Son aşamada subaptan hava kaçışı olup olmadığı kontrol edilir ve operasyon sonlanmış olur. Subap modeli ve kalitesi , aracın sürüş güvenliğini ve yol tutuşu performansını doğrudan etkiler. Çelik subap dışındaki modellerin ömrü çok kısadır ve yıpranma payları daha fazladır. Bu açıdan bakılnca lastiklere uygun subap kullanılmaması hayati riskler taşıyan kazaların yaşanmasına ve maliyetleri yüksek olan sorunların baş göstermesine neden olur.

Elektronik Lastik Subap Değişimi

Aracın sensörler yardımıyla lastik basıncını ölçüp içerideki ekrana gerekli bilgileri veren elektronik subapın değişimi işlemiDetaylı İncele

Fiyat için teklif alın

Ortalama hizmet süresi 45 Dakika

Lastik subapları,jantın üzerinde bulunan lastik hava basıncının en önemli parçasıdır. Lastiklere hava basmayı ve lastiklerden hava boşaltmayı sağlayarak basınç seviyesini kontrol eder. Olumsuz çalışmaları durumunda dışarıya hava sızdırırlar ve bunun sonucunda istenilen basınç seviyesi hızla aşağıya iner. Subaplar, lastiklerin darbe almaları sonucu veya lastiklerin zorlu şartlarda kullanımı sonucunda zarar görür. Sürüş güvenliği açısından belirli zamanlarda lastiklerle birlikte değiştirilir. Subaplarda kullanılan malzemeler subapın kalitesini doğrudan etkiler. Son zamanlarda lastik subap değişimlerinde çelik subapkullanılır. Çelik subap, diğer maddelere göre daha az aşınır ve yapısı daha zor bozulur.Subap kapağı ve basınç mekanizması hassas olduğundan elektronik lastik subap değişimi işlemi alanında uzman kişilerce yapılır. İlk olarak araç kriko yardımıyla kaldırılır. Yerden yüksekte olan aracın bijon somunları çıkarılır. Lastik janttan sökülerek yere konulur. Jantın üzerinde kalan subap keski yardımıyla kesilerek alınır. Jantın iç kısmında kalan parça ise pense yardımıyla alınarak atılır. Yeni takılacak olan subap elektronik bilgisayar ortamında teste tutularak lastik hava basıncına uygun olup olmadığına bakılır. Uygun olan subap, subap deliğine dikkatlice pense yardımıyla geçirilir. Subap vanası alınır ve takılan subapın başına geçirilir. Deliğine oturtulan subapın hava kaçırmasını önlemek amacıyla döndürülerek yuvasına tam olarak oturtulur. Daha sonra ise subap kapağı alınarak dişli atlanmadan subapın baş kısmına takılarak sabitlenir. Hava kaçışı olup olmadığına bakılarak subap değişimi test edilir.

Jant Düzeltme

Darbeli veya standart halini kaybetmis jantın eski seklini kazandırılması işlemi.Detaylı İncele

Fiyat için teklif alın

Ortalama hizmet süresi 45 Dakika

Gündelik hayatta araçla seyir halindeyken duramayıp kaldırıma çarpma, bazı yerlerde göremeyip lastiği sürtme gibi kazalar sonucunda jantlarda yamulma ve eğilme gibi hasarlar oluşur. Bu jantlar demir, çelik ve aluminyum alaşımlı olabilir. Bu hasarların sonucunda araçalarda hafif titremeler, sağa/sola sapmalar gibi çeşitli sorunlar oluşur. Buna bağlı olarak frenleme gücü ve aracın çekiş gücü gibi konularda performans düşüşü olur. Buna ek olarak jantlarda hasar sonucu yamulma sorunu söz konusu ise bu durum balans ayarlarının da bozulduğunu gösterir. Hasarlı jantların düzeltilmesi işleminden sonra jantlar orjinal hale getirilir ve lastik balans ayarı yapılır. Eğri ve yamuk jantların düzeltilmesi işlemi profesyoneller tarafından doğru ekipmanlarla hassas biçimde yapılır.Jantların hasar büyüklüğüne ve cinsine göre farklı yöntemler izlenir. Öncelikle jantın alaşımlı mı yoksa normal mi olduğuna bakılır.Alaşımlı jantlardan yaygın olan çelik alaşımlı jantların düzeltilmesi işleminde hava basınçlı presler kullanılır. Hasarlı bölgeye basınçlı pres uygulanarak jantın eski haline dönmesi sağlanır. Alaşımlı olmayan jantlarda ise ısıtma/kaynak yöntemi uygulanır . Çatlak , kırık gibi hasarı bölge kaynak makinası yardımıyla ısıtılılır ve kolayca bükülerek eski haline dönmesi sağlanır. Bu yöntem alaşımlı jantların bağ yapısını bozduğundan dolayı alaşımlı jantlarda kaynak yöntemi kullanılmaz.

Lastik Balans Ayarı (4x4 ve Kamyonet)

Aracın dinamik ve statik balansının ölçülmesi ve dengelenmesi işlemi.Detaylı İncele

15 TL' den başlayan fiyatlarla

Ortalama hizmet süresi 5 Dakika

Balans ayarı; lastik tekerlekleri olan her türlü binek araç, kamyonet, minibüs, tır,kamyon, otobüs ve 4×4 suv araçlarda belirli zaman aralıklarında yapılması gereken lastik ve jantların ağırlıklarının eşitlenmesi ayarıdır. Başka bir deyişle lastiklerin jant kısmı ve üzerindeki disk ya da kampananın, üretimi sırasında imalattan kaynaklanan ağırlıklarının eşit paylaştırılmasıdır. 4x4 araçlarda ve kamyonetlerde balans ayarı gerekliliği , araç 70 - 110 km veya 100 - 180 km aralıklarında seyir halindeyken direksiyonda titreşim ,araç içinde ve gövdesinde titreşim ve librasyon şeklinde ortaya çıkabilir. Bunun yanında bazı araçlar süspansiyon sisteminden dolayı titreşim veya librasyon hissettirmeyebilir. Yine de araçlar balans ayarı bozukluğu ihtimaline karşı belli zaman aralıklarında kontrole koyulmalıdır. Balans ayarı yapılırken birbirinden farklı iki balans ayarı işlemi olan dinamik ve statik balansınbirlikte yapılması gereklidir. Dinamik balans yüksek süratlerden düşerken hissedilen titreşimler olurken , statik balans düşükten yüksek süratlere çıkarken hissedilen titreşimlerdir. Sadece dinamik veya sadece statik balans işlemi aracın balans ayarı yapılırken yeterli değildir. Sabit elektronik cihazlar kullanılarak çıkarılan jant ve lastiklerin iç dış ağırlıkları eşitlenir. Daha sonra araç üzerinde jant ve lastiğin eşitlenen balansı araç üzerine montajı yapılır ve forya veya kampana ile balans eşitlemesi yapılır. Binek otomobillerde rot-balans ayarı 10 -12 bin kilometrede bir ,ticari kamyonet ve minibüslerde 25-30 bin kilometrede bir , kamyon tır ve otobüs gruplarında ise 55-60 bin kilometrede bir araçta hiçbir sorun olmadığı halde dahi araçların balans ayarı yapılır.

Lastik Balans Ayarı (Otomobil)

Aracın dinamik ve statik balansının ölçülmesi ve dengelenmesi işlemi.Detaylı İncele

10 TL' den başlayan fiyatlarla

Ortalama hizmet süresi 5 Dakika

Araçlardaki balans ayarı bozukluğuaraç tekerleklerine eşit miktarda ağırlığın gitmemesi demektir. Araçta balans ayarı bozukluğu varsa eğer, bu durumda araç titremeye başlar. Özellikle de yüksek hızlara çıkıldığında bu titreme daha da belli olur. Bu titreme; eğer balans ayarı bozukluğu ön tekerleklerde ise daha çok aracın ön kısmında, eğer balans ayarı bozukluğu arka tekerleklerdeyse daha çok aracın arka kısmında görülür. Balans ayarının amacı, lastiklerin dengede kalmasını sağlayarak sürüş güvenliği ve sürüş konforu sağlamaktır. Balans ayarı operasyonu sırasında lastiğin her iki tarafının ağırlığı eşitlenir ve lastikler sürüş sırasında dengede kalır. Bu sayede titreşimlerin önüne geçilmiş olur, lastiğin düzensiz aşınması önlenir, iyi bir yol tutuşu ve sürüş konforu sağlanır.
Balans ayarının dinamik ve statik balans denilen balans ayarlarıyla birlikte kontrol edilmesi gerekmektedir. Yalnızca statik veya yalnızca dinamik balans ile balans ayarının gerçekleştirilmesi sağlıklı sonuç vermemektedir.Aracın balans ayarı yapılırken; öncelikle jant ve lastik araçtan çıkarılarak toz ve taşlardan arındırılır. Temizlik işlemi sonrasında sabit olan elektronik cihazlarda jant ve lastiğin iç ve dış ağırlıkları eşitlenir. Daha sonra araç üzerinde jant ve lastikler eşit olarak konumlandırılır. Araç üzerine montajı yapılmış olan lastik ve jantların kampana ile balans eşitlemesi işlemi gerçekleştirilir ve böylelikle %100 doğru sonuçlu balans işlemi tamamlanmış olur. Lastiklerin balans ayarı yapılmadan rot ayarı konrolünün yapılabilmesi mümkün değildir.

Lastik Değişimi

Aracın lastik değişim hizmetiDetaylı İncele

Fiyat için teklif alın

Ortalama hizmet süresi 1 Saat

Otomobillerin tekerlekleri belirli derecede bir açıyla hareket ederler ve birbirlerine paraleldir. Rot ayarı düzgün olan araçlarda tekerleklerin arasında açı ve uzaklık farkı bulunmaz. Rot ayarı,aracın direksiyonunu bir yöne çevrildiği zaman tekerleklerin de aynı yöne bakmasını sağlayan önemli bir ayardır .Rot ayarı bozukluğu olan araçlar sürüş esnasında sağa veya sola çeker. Buna ek olarak rot ayarı bozuk olan araçların tekerlek dişlileri zedelenir ve daha çabuk esker. Rot ayarının bozuk olduğu, dönüş esnasında tekerleklerden ses gelmesiyle ve tekerleklerin doğrultusuyla direksiyonun doğrltusu arasında fark bulunmasıyla anlaşılır. Rot ayarının yapılabilmesi için öncelikle lastiklerin balans ayarınabakılır. Eğer bir sorun varsa öncelikle balans ayarı düzeltilir ve daha sonra rot ayarına geçilir. Öncelikle aracın lastiklerinin basınç ayarları yapılır. Aracın rot ayarının bozuk olduğu tespit edildikten sonra farklı sensörler aracılığıyla tekerlekler rot ayarı programının olduğu bilgisayara bağlanır. Bu bilgisayarda rot ayarının bozukluk derecesi tespit edilir. Daha sonra makinanın gösterdiği doğrultuda olması gereken değerlerde tekerlerin rot ayarı yapılır. Her iki yanda bulunan tekerler birbirlerine paralel olduğunda rot ayarı tamamlanır. Son aşamada aracın direksiyon ayarı yapılarak direksiyonun düz durması sağlanır.

Lastik Oteli (Sezonluk)

Değiştirilen mevsimlik lastiklerin 6 aylık süre boyunca saklanması. İşçilik dahil değil.Detaylı İncele

100 TL' den başlayan fiyatlarla

Ortalama hizmet süresi 10 Dakika

Lastik oteli,belirli merkezler aracılığıyla kış veya yaz lastiklerini bir sonraki mevsime kadar koruyan lastik depolama hizmetidir. Yıl içerisinde mevsiminde uzun süreli kullanıma maruz kalan lastikler,uygun koşullar altında depolanmalıdır. Lastikler uygun ortamlarda standard koşullarda saklanmaları durumunda üretim tarihinden itibaren 10 yıl süreyle kullanılabilir. Aksi takdirde lastiklerin ömrü kısalır ve bu durum sürücüler için ek maliyet çıkarır. Lastik otelleri, kapsamlı lastik oteli programı yoluyla lastikleri teknik gereksinimlere uygun ışıksız, kuru ve serin bir ortamda muhafaza eder.Bu sayede lastiklerin ömrü uzar ve bir sonraki sezonda tam performanslarıyla çalışırlar.Oto lastik depolama hizmetinde ilk adım olarak lastiklere araçta takılı oldukları jantlara göre numara verilir. Daha sonra alanında uzman profesyoneller tarafından lastikler janttan sökülür.Lastiklerin saklanacağı ortamın direk güneş ışığı alması engellenir. Depolama alanı tiner,benzin boya gibi uçucu maddelerden arındırılır.

Lastik Rotasyonu (4x4 ve Kamyonet)

Aracın daha hızlı aşınan ön lastiklerinin arka lastiklerler değiştirilmesi.Detaylı İncele

20 TL' den başlayan fiyatlarla

Ortalama hizmet süresi 20 Dakika

4X4 araçalarda ve kamyonetlerde lastikler otomobil lastiklerine göre daha fazla aşınır . Belirli mesafe kullanımlardan sonra ön ve arka lastikler ile sağ ve sol lastikler farklı derecelerde lastik aşınmasınamaruz kalır. Bundan dolayı belirli zaman aralıklarında 4x4 araçlara ve kamyonetlere rotasyonyapılır. Basit olarak lastik rotasyonu işlemi sonucunda farklı derecede aşınan lastiklerin yerleri değiştirilir ve bu aşınan lastikler aynı seviyede aşınma değerine ulaştırılarak daha uzun ömürlü kullanılır. 4x4 araçlarda ve kamyonetlerde ön lastikler yükü daha fazla çeker. Bundan dolayı ön lastikler arka lastiklere göre daha hızlı aşınırlar. Sağlıklı ve güvenli bir yol tutuş için lastik rotasyonu 10.000 km’de bir yapılır.4x4 araçlara ve kamyonetlere rotasyon yapılması binek otomobillere yapılan lastik rotasyonundan biraz farklılık içerir. Özellikle 4x4 araçlarda tekerlekler dört çeker olduğundan önden çekişli veya arkadan çekişli araçlar için rotasyon kuralları uygulanmaz.4x4 araçlarda lastik rotasyonu yapılırken öncelikle lastiklerin simetrik veya asimetrik olmasına bakılır. Simetrik lastikler kullanılıyorsa ön lastikler yönleri değiştirilmeden arkaya monte edilirken arka lastikler ise çaprazlama şekilde ön tarafa monte edilir.Asimetrik lastiklerde rotasyon için ise ön lastikler aynı hizada bulunan arka lastiklerin doğrusal olarak yerleri değiştirilir. Yapılacak işlemlerde öncelikle araç kriko yardımıyla yerden kesilerek kaldırılır. Aracın yerle bağlantısı kesildiği zaman lastikler jantlardan sökülür. Lastiğin asimetrik veya simetrik olmasına göre lastiklerin yerleri değiştirilir . Daha sonra araç yavaşça indirilir ve lastikler jantlara dikkatlice takılarak işlem sonlandırılır.

Lastik Rotasyonu (Otomobil)

Aracın daha hızlı aşınan ön lastiklerinin arka lastiklerler değiştirilmesi.Detaylı İncele

15 TL' den başlayan fiyatlarla

Ortalama hizmet süresi 15 Dakika

Aracın dört lastiği farklı şekilde aşınır. Bir lastik diğerlerinden daha fazla yıpranırsa, araba yıpranmamış lastiklerin yönünde çekmeye başlar. Araç düz bir çizgide ilerlemelidir. Oto lastikler farklı şekilde yıpranmışsa, araba düz bir çizgide gitmeyecektir. Daha çok iyi durumdaki lastik yönünde sürüklenir. Bu, aynı zamanda yeni lastik satın alırken neden çiftler halinde almanız gerektiğinin en iyi sebebidir.
Rotasyon esnasında, ön lastikler, düz arkaya ve arka lastikler, çapraz olarak öne doğru hareket ettirilir. Bu, her lastiğin otomobilin her köşesini göreceğini garanti eder.
Lastik izi bir santimetrenin altıda birinden daha küçükse lastikler aşınır. Lastiklerin döndürülmesinin amacı, lastiklerin ömrünü uzatmak olduğundan yıpranmış lastikleri döndürmeyin. Durum buysa, tamirciniz lastikleri döndürmez ve sizi servis için ücretlendirmez. Lastik rotasyonu tüm araçlarda mümkün değildir. Üreticinin bakım çizelgesini izleyin ve tavsiye edilen lastiklerde rotasyon yapın. Yılda bir kez lastik rotasyon servisi sırasında tamirci tüm fren sistemini (pedler, rotorlar, kaliperler, hortumlar) de incelemelidir.
Aracınızın lastiklerinde rotasyon yapılmadığında lastiklerin aşınmaları birbirinden farklı olacak ve araç aşınma düzeylerinin farklarına bağlı olarak aşınmanın az olduğu tarafa savrulacaktır. Aracınızın lastiklerinde rotasyon yapıp yani aralarında değişim yapıp aşınmayı eşit seviyede tutabilir ve bu savrulmaların önüne geçebilirsiniz.

Lastik Sökme - Takma (4x4 ve Kamyonet)

Lastiklerin sökülerek yerine tercih edilen lastiklerin takılması işlemi.Detaylı İncele

20 TL' den başlayan fiyatlarla

Ortalama hizmet süresi 10 Dakika

4x4 araçlar ve kamyonetler normal binek otomobillere göre daha ağır ve güçlü araçlardır. Daha zorlu arazi koşullarında , daha zorlu yollarda normal otomobillere göre daha dayanıklıdırlar. Bundan dolayı 4x4 araçlarda ve kamyonetlerde lastikler belirli zamanlarda çeşitli dış faktörlerin neden olduğu hasarlardan kaynaklı değiştirilirler. 4x4 araçlarda ve kamyonetlerde lastik sökme ve takma oto sanayi bölgelerinde daha pratik ve hızlı bir şekilde yapılabilir. Bu merkezlerde lastik sökme ve takma makinası kullanıldığından daha garanti bir işlem gerçekleştirilir. Bu tür yerlerde lastik sökme ve takma fiyatı bir adet için 18-25 tl arasında seyretmektedir. Bunun yanında bazı zor durumlarda manuel olarak da yapılabilmektedir. Lastik sökme ve takma işlemi komple düşünüldüğünde jantın sökülmesi ve takılması, lastiğin sökülmesi ve takılması, balans ayarı , lastiğin doğru hava basıncı değerinde şişirilmesi gibi işlemleri de kapsar. Lastik sökme ve takma ekipmanları bir adet kriko,yedek lastik,bijonları gevşetici bijon anahtarı ve iş eldivenidir.
İlk adım olarak araç henüz yerdeyken somunlar bir miktar gevşetilir. Daha sonra ise jant ya da göbek kapağı sökülerek tekerlek bijonları anahtarı ile gevşetilir. Bu tür araçlar normal otomobillere göre daha ağır olduğundan güvenlik için araçın el freninin çekildiğinden ve tekerleklerin hareket etmediğinden emin olunur. Bu aşamadan sonra kriko kullanılarak tekerlek yerden 4-5 cm yükseltilir. Yedek lastik alınır ve tekerleğe oturtulur. Daha sonra araç kriko kullanılarak dikkatlice yere indirilir. Araç yere indirilince somunlar bijon anahtarı ile tamamen sıkılır. Son işlemde ise sökülen jant kapağı merkeze oturtulur.

Lastik Sökme - Takma (Otomobil)

Lastiklerin sökülerek yerine tercih edilen lastiklerin takılması işlemi.Detaylı İncele

10 TL' den başlayan fiyatlarla

Ortalama hizmet süresi 5 Dakika

Otomobil lastikleri belirli zaman aralıklarında kullanımdan kaynaklı veya çeşitli dış faktörlerin neden olabileceği hasarlardan kaynaklı değiştirilir. Lastik sökme takma işlemi uzman kişilerce yapılabildiği gibi; doğru hamlelerle manuel olarak da yapılabilir.Temel olarak bu işlemin yapılması için jantın sökülmesi ve takılması, lastiğin sökülmesi ve takılması, yüzeylerin fırçalanması, balans ayarı, ön düzen kontrolü, çelik subapın değiştirilmesi ve son olarak lastiğin doğru hava basıncı değerinde şişirilmesi gereklidir. Lastik sökme ve takma ekipmanları yedek lastik,bijon anahtarı,kriko ve iş eldivenidir. Lastik sökme ve takma işlemi öncesinde gerekli güvenlik önlermleri alınır. Bu işlem gece yapıldığı takdirde ışık seviyesinin yetersiz kalması durumuna göre gerekli aydınlığın sağlanabilmesi için bir ışık kaynağı bulundurulur. İlk adım olarak aydınlatma cihazı, eldiven, bijon anahtarı ve kriko hazır bulundurulur. Daha sonra tekerlek somunları araç yerdeyken bir miktar gevşetilir. Lastik üzerindeki jant ya da göbek kapağı sökülür ve ortaya çıkan tekerlek bijonları bijon anahtarıyla gevşetilir. Bu işlemden sonraki aşamada krikoyu saat yönünde çevirerek lastikler yerden 3-4 cm yükseltilir. Kriko kullanmanın temel amacı aracı lastik uygun hale getirecek kadar yükseltmektir. Yedek lastik dış taraftan tutularak tekerleğe yerleştirilir. Bijonlar elle yerleştirilir ve daha sonraki adımda kriko ters yönde çevirilerekaraç alçaltırılır. Araç yere indikten sonra somunlar bijon anahtarı yardımıyla tamamen sıkılır. Sıkma işlemi bittikten sonra jant kapağı el ile merkeze gelcek şekilde yerleştirilir. Lastik takma işlemi sırasında somunların iyi yerleştiğine ve sıkıldığına emin olunur.

Lastik Sökme - Takma (Run Flat)

Lastiklerin sökülerek yerine tercih edilen lastiklerin takılması işlemi.Detaylı İncele

20 TL' den başlayan fiyatlarla

Ortalama hizmet süresi 10 Dakika

Run flat lastikler,araç hareket halindeyken lastiklerin hava kaçırmasından kaynaklı lastiklerin basıncının düşmesi veya lastiklerin patlamasından kaynaklı tam performans sergilememesi durumunda bile değişime gerek duymadan belirli mesafede yol alabilen lastik türüdür. Aracın bu lastik türüne sahip olup olmadığını anlamak için bagaj kapağı açılır ve bagaj zemini kaldırılır. Eğer bu bölmede yedek lastik ve tamir kiti bulunuyorsa araçta Run Flat lastikler kullanılmıyor demektir. Run flat lastiklerin yanak kısımları özel takviyelidir. Bu sayede lastik delinmiş bile olsa belirli mesafede aracı kullanmaya devam edilebilir. Run flat lastikler bu durumda 80 km/h ve 80 km sınırında kullanılmalıdır. Bu sayede lastik patlamış durumda bile olsa en yakın lastik değişim noktasına kadar yolculuk yapma fırsatı vermektedir. Run flat lastiklerin hava basıncı Lastik Basıncı Kontrol Sistemi (LBKS) ile control edilir. LBKS tarafından sağlanan otomatik uyarı olmadan run flat lastiklerinin kullanımı zor olacaktır. Burada ortaya çıkan anormal bir basınç uyarısı farkedildiğinde lastik sökme ve takma işlemi için önlem alınmalıdır. Lastiklerin patlaması sonucunda mümkün olan en kısa sürede değiştirilmesi çok önemlidir, aksi takdirde jantlar hasar görebilir ve bu işlem Run flat lastiği değiştirmekten çok daha pahalı bir iştir. Run flat lastikler güvenlik avantajlarının yanı sıra yedek lastik taşıma gereksinimini de ortadan kaldırmaktadır. Bu nedenle run flat lastiklerin kullanıldığı araçların bagajındaki yedek lastik alanı farklı bir şekilde değerlendir. Dolayısıyla run flat lastik patladığında normal yedek lastik takılmaması daha sağlıklıdır. Çünkü Run flat lastikler bu durumda bile en uygun lastik değişim merkezine kadar idare edebilir. Run Flat lastiklerin sökme takma işlemi sıradan lastikler gibi manuel olarak yapılamamaktadır.Gerekli lastik değiştirme aparatları olan eğitimli personel tarafından yapılır. Aksi takdirde runflat lastikler özelliklerini kaybedebilirler.

Lastik Tamiri (4x4 ve Kamyonet)

Patlayan lastigin veya eskiyen, yaralanan iç ve dış lastiğin janttan ayrılıp tamir edilmesi, değiştirilmesi işlemi.Detaylı İncele

Fiyat için teklif alın

Ortalama hizmet süresi 20 Dakika

4x4 araçlarda ve kamyonetlerde kimi zaman araç seyir halindeyken yabancı cisimlerin lastiğe saplanması sonucu lastiklerde hasar meydana gelir. Böyle acil vakalarda lastiklerin tamir edilmeleri ve tekrar kullanışlı hale getirilmeleri için birtakım lastik tamiri yöntemleri vardır.Genellikle 4x4 araçlarda ve kamyonetlerde lastik tamiri ile otomobil lastiklerinin tamiri yöntem olarak benzerdir.İlk adım olarak lastiğe batan cismin yeri tespit edilir ve sızıntı olup olmadığı kontrol edilir. Eğer gözle görülebilir bir durum yoksa lastik uygun basınç seviyesine kadar şişirilir ve sızıntı sesi olup olmadığına bakılır. Bu da işe yaramazsa bulaşık deterjanı su ile karıştırılır lastik üzerinde dökülür. Bu sayede eğer sızıntı varsa kabarcıklar çıkacaktır. Hasar almış lastik lastiğin janttan sökülmesiyle çıkarılarak iç kısmı dikkatlice incelenir. Bundan sonraki adımda, lastik tamir kiti içinde bulunan raspa aleti kullanılarak sızıntı bölgesi temizlenir. Fitil yama yöntemi kullanılarak fitil alınır ve sızıntı olan bölgenin içine itilir. Daha iyi bir sızdırmazlık için kit içerisinde bulunan özel yapıştırıcı ile yağlanılır. Yapışkanın kurumasını sağlamak için fişi en az bir dakika beklenir. Daha sonra fitilin lastik yüzeyinde kalan parçası keski yardımıyla yüzeyden dikkatlice kesilir. Son aşamada ise lastik araç için önerilen hava basıncı değerinde kompresör yardımıyla hava ile doldurulur.

Lastik Tamiri (Otomobil)

Patlayan lastigin veya eskiyen, yaralanan iç ve dış lastiğin janttan ayrılıp tamir edilmesi, değiştirilmesi işlemi.Detaylı İncele

Fiyat için teklif alın

Ortalama hizmet süresi 20 Dakika

Otomobil lastikleri yanlış kullanımdan,aşırı hızdan veya yol durumu gibi çevresel faktörlerden ötürü hasar görebilir. Bu tür durumlarda lastiklerin doğru tamir edilebilmeleri, lastiklerden beklenen performansın artmasına katkı sağlar ve insan hayatı için de çok önemlidir. Lastikler tamir edilirken öncelikle lastiğin gövde yapısına bakılır. Bu tespit yapıldıktan sonra tamir işlemleri başlatılır. Lastiklerde, topuk bölgesi tamir edilemez bölgedir. Bu bölgede yalnızca uzman kişiler tarafından, gövde yapısına asla dokunulmadan yüzeysel olarak kauçuk tamirleri yapılır. Hasar almış lastik, janttan çıkarılarak iç kısmı dikkatlice incelenmelidir. Lastiğin bu şekilde kullanılması iç kısmında çatlamalara sebep olur ve bunun sonucunda lastik komple değiştirilir. Lastiğin yara almış bölgesi fitil yamayla tamir edilir. Bu yöntemde lastiği tekerlekten çıkarmaya gerek yoktur. Öncelikle batan yabancı cisim çıkarılır. Daha sonra lastik tamir setinde bulunan iğne ucuna fitil yerleştirilir ve lateks bir yapıştırıcı ile sıvanır. Fitil, iğne yardımı ile lastiğe batırılarak tutturulur ve uçta kalan kısmı bir maket bıçağı vasıtası ile kesilir. Ancak bu çözüm uzun vadede çok kalıcı değildir.Lastikteki delinme taban bölgesinde ise mantar yamaile herhangi başka bir işlem yapmadan yara tamir edilir. Bir diğer tamir yöntemi ise iç yama yöntemidir. Bu yöntemde lastik tekerlekten tamamen çıkarılır. Daha sonra sert cismin battığı alan belirlenilir ve cisim çıkarılır. Ardından iç kısım traşlanarak yamaya uygun zemin hazırlanır ve yapıştırılır. Kısa bir süre yamanın kuruması beklendikten sonra lastik tekerleğe yeniden takılarak uygun basınc değerinde hava basılır. Bu tamir seçeneği genellikle en kalıcı çözüm yöntemidir.

Lastik Tamiri (Run Flat)

Patlayan lastigin veya eskiyen, yaralanan iç ve dış lastiğin janttan ayrılıp tamir edilmesi, değiştirilmesi işlemi.Detaylı İncele

Fiyat için teklif alın

Ortalama hizmet süresi 15 Dakika

Run flat lastikler diğer lastiklerden farklı olarak performansını zedeleyen cisim batması veya lastiğin sönmesi gibi olumsuz koşullara daha dayanıklı lastiklerdir. Çoğu lastik patlama ,yaralanma gibi konularda anında işlevini kaybedebilirken run flat lastikler belli mesafede lastik değişimine ihtiyaç duymadan performans sergiler.Bazı durumlarda run flat lastiklerin tamiri zorunlu olabilir. Bu lastikleri tamir edebilmek için [normal lastiklerinin tamir](lastik tamiri) yöntemleri kullanılır. Run flat lastikler yapı olarak daha sert oldukları için tamirini yapmak daha zor ve hassas bir işlemdir.Tamir işlemine başlamadan önce lastik tamiri için gerekli malzemeler hazır bulundurulur. İşlemi daha kolay uygulayabilmek için lastik janttan sökülmelidir. Bunun için öncelikle bijon somunları bir bijon anahtarı ile gevşetilir. Kriko yardımıyla araç yerden yükseltilir ve lastik tekerlek göbeğinden çekilir. Lastiğe batan cisim pense ile dışarı çekilir. Delinen nokta işaretlenir velastik tamir kitindebulunan raspa aleti ile temizlenir. Bu işlem doğrultusunda delik alan pürüzlendirilerek daha sabit ve tutucu bir özellik kazanır. Lastik tamir setinin içerisinde bulunan yapışkan madde fitilin etrafına sürülür. Bu sayede, fitilin yağlanması sağlanarak itmeyi kolaylaştırır ve sızdırmazlık sağlar. Hazır hale getirilen fitil deliğe sokularak delik kapanır. Lastik yüzeyinde kalan kısım ise kesilerek atılır. Yapıştırıcının kuruması beklenilir ve lastiğe hava pompalanır. Tamir edilen lastiğin basınç değeri standart hale getirilir. Lastik tekrar janta oturtulur ve araç henüz havadayken bijon somunları sıkılır. Son olarak dikkatlice kriko yardımıyla araç yere indirilir.

Nitrojen Dolumu

Lastigin havasının nitrojen gazı ile değiştirilmesi.Detaylı İncele

10 TL' den başlayan fiyatlarla

Ortalama hizmet süresi 10 Dakika

Son yıllarda popüleritesi artan nitrojen gazı dolumu,çeşitli avantajları sayesinde sürücüler tarafından ilgi görmektedir. Nitrojen tozdan,nemden veya yağdan etkilenmeyen hareketsiz bir gazdır. Havadan daha sabit bir yapısı olduğu için lastiklerde basınç kaybınıazaltır. Bu nedenle lastiklerin nitrojenle şişirilmesi daha verimlidir. Lastiklere nitrojen dolumu ayrıca lastik ömrünü %30-35 arasında uzatır ve %2 oranında yakıt tasarrufu da sağlar. Nitrojenle şişirilmiş lastiklerde basınç kaybı, hava ile şişirilmiş lastiklere göre 4 kat daha yavaştır. Lastiklere azot gazı dolumunem oluşumunun engellenmesine yardımcı olur.Bu sayede lastiğin içerisinde yer alan çelik kuşaklar, çember teller, jant ve supapların kullanım ömrü uzatılır. Nitrojen gazı dolum işlemi, nitrojen gazı içeren özel tüplerden yapılır. İlk adım olarak lastiğin içinde bulunan hava tamamen boşaltılır ve ardından nitrojen dolumu işlemi gerçekleştirilir. İşlem sonrası lastik içerisinde az da olsa hava kalma ihtimaline karşı oksijen boşaltımı ikinci kez yapılır.Son olarak lastiklere tekrardan nitrojen doldurulur ve %100 nitrojen gazı basılmış olur.

Rot Ayarı

Aracın lastik basınc ayarları ve rot ayarları kontrol edilir.Detaylı İncele

40 TL' den başlayan fiyatlarla

Ortalama hizmet süresi 15 Dakika

Otomobillerin tekerlekleri belirli derecede bir açıyla hareket ederler ve birbirlerine paraleldir. Rot ayarı düzgün olan araçlarda tekerleklerin arasında açı ve uzaklık farkı bulunmaz. Rot ayarı,aracın direksiyonunu bir yöne çevrildiği zaman tekerleklerin de aynı yöne bakmasını sağlayan önemli bir ayardır .Rot ayarı bozukluğu olan araçlar sürüş esnasında sağa veya sola çeker. Buna ek olarak rot ayarı bozuk olan araçların tekerlek dişlileri zedelenir ve daha çabuk esker. Rot ayarının bozuk olduğu, dönüş esnasında tekerleklerden ses gelmesiyle ve tekerleklerin doğrultusuyla direksiyonun doğrltusu arasında fark bulunmasıyla anlaşılır. Rot ayarının yapılabilmesi için öncelikle lastiklerin balans ayarınabakılır. Eğer bir sorun varsa öncelikle balans ayarı düzeltilir ve daha sonra rot ayarına geçilir. Öncelikle aracın lastiklerinin basınç ayarları yapılır. Aracın rot ayarının bozuk olduğu tespit edildikten sonra farklı sensörler aracılığıyla tekerlekler rot ayarı programının olduğu bilgisayara bağlanır. Bu bilgisayarda rot ayarının bozukluk derecesi tespit edilir. Daha sonra makinanın gösterdiği doğrultuda olması gereken değerlerde tekerlerin rot ayarı yapılır. Her iki yanda bulunan tekerler birbirlerine paralel olduğunda rot ayarı tamamlanır. Son aşamada aracın direksiyon ayarı yapılarak direksiyonun düz durması sağlanır.

Rot Ayarı - Ön ve Arka

Aracın lastik basınc ayarları, marka modeline göre rot ayarları ve hidrolik direksyon ayarlaması yapılır.Detaylı İncele

40 TL' den başlayan fiyatlarla

Ortalama hizmet süresi 20 Dakika

Rot ayarı yapılırken aracın ön ve arka rot ayarına da bakılır.Sürücünün direksiyonla vediği yön komutu ön düzen sistemi aracılığıyla tekerlekleri yönlendirir. Ön düzen sisteminde; rot, rot başı, sonsuz dişlisi ve amortisör gibi aracın yürüyen aksam parçaları bulunur. Ön düzen sisteminin sağlıklı çalışması, sürüş güvenliğini önemli derecede arttırır. Aynı zamanda arka aksın da doğru çalışmasını etkiler. Ön ve arka rot ayarının düzenli olarak yapılması, yoldan kaynaklanan bazı kusurları da absorbe ederek, sürüş konforunu artırır.


Ön-arka rot ayarı, aracın kaza sonucu ön ve arka düzeninin bozulması sonucu yapılır.Bunun dışında sert arazi koşullarında sürüş yapılması,aracın maruz kaldığı derin çukurlar ve darbeler de ön ve arka rot ayarı bozukluğuna sebep olur. Araç lastikleri hızlı ve düzensiz aşınır,aracın yol tutuşu azalır. Bunların sonucunda araç sağa veya sola doğru çekmeye başlar ve direksiyon hakimiyeti azalır. Bu durumda araçlara ön ve arka rot ayarı yapılarak durum düzeltilir. Ön ve arka rot ayarı yapılırken ilk olarak aracın temel rot ayarı kontrolü yapılır. Daha sonra rot kolları kontrol edilir. Eğer tekerlekler arasında açısal bir bozukluk tespit edilirse ön ve arka düzen rot ayarı işlemi yapılır. Rot kolları rot ayarı programının olduğu bilgisayarlı makinaya bağlanır. Bozukluğun derecesi belirlenir ve uzmanlar tarafından temel ayarına döndürülerek işlem sonlandırılır. İşlem sonunda salıncak ve rot kolları gibi parçaların değiştirilmesi gerekebilir.

Rot Başı Değişimi

Araç lift yardııyla kaldırılır, lastikler söküldükten sonra değişim işlemi yapılır ve geri montaj yapılır.Detaylı İncele

Fiyat için teklif alın

Ortalama hizmet süresi 20 Dakika

Otomobillerin tekerlekleri belirli derecede bir açıyla hareket ederler ve birbirlerine paraleldir. Rot ayarı düzgün olan araçlarda tekerleklerin arasında açı ve uzaklık farkı bulunmaz. Rot ayarı,aracın direksiyonunu bir yöne çevrildiği zaman tekerleklerin de aynı yöne bakmasını sağlayan önemli bir ayardır .Rot ayarı bozukluğu olan araçlar sürüş esnasında sağa veya sola çeker. Buna ek olarak rot ayarı bozuk olan araçların tekerlek dişlileri zedelenir ve daha çabuk esker. Rot ayarının bozuk olduğu, dönüş esnasında tekerleklerden ses gelmesiyle ve tekerleklerin doğrultusuyla direksiyonun doğrltusu arasında fark bulunmasıyla anlaşılır. Rot ayarının yapılabilmesi için öncelikle lastiklerin balans ayarınabakılır. Eğer bir sorun varsa öncelikle balans ayarı düzeltilir ve daha sonra rot ayarına geçilir. Öncelikle aracın lastiklerinin basınç ayarları yapılır. Aracın rot ayarının bozuk olduğu tespit edildikten sonra farklı sensörler aracılığıyla tekerlekler rot ayarı programının olduğu bilgisayara bağlanır. Bu bilgisayarda rot ayarının bozukluk derecesi tespit edilir. Daha sonra makinanın gösterdiği doğrultuda olması gereken değerlerde tekerlerin rot ayarı yapılır. Her iki yanda bulunan tekerler birbirlerine paralel olduğunda rot ayarı tamamlanır. Son aşamada aracın direksiyon ayarı yapılarak direksiyonun düz durması sağlanır.

Rot Kolu Değişimi

Aracın rot kou değişimi hizmetiDetaylı İncele

Fiyat için teklif alın

Ortalama hizmet süresi 30 Dakika

Direksiyon milinden aldığı hareketi, rot başlarına ileten mekanik parçaya rot kolu adı verilir. Rot kolu, direksiyonun açısına göre tekerlekleri konumlandıran mekanik bir parça olduğu için arızalandığında kullanıcıları riske atmaktadır. Aracın esnemesi esnasında, rot kolonun hareket edebilmesi, daha doğru bir tabir ile direksiyondan gelen açının ayarlanabilmesi için rot kolunun bir ucu hareketli oynar başlığa sahiptir. Rot kolunun arızalanmasının sebebi ise, bu oynar başlığın içindeki aşığın boşluk yapmasından kaynaklanır. Bu boşlukların oluşmasındaki en önemli sebep, bozuk yollar ve kasislerdir. Bu sebepten, günümüzde üretilen yeni araçların çoğunda rot kolunun oynar başlığı fiber malzemeden üretilmeye başlanmıştır. Böylelikle rot kolu arızalarının oluşumu geciktirilmiştir. Ancak her mekanik parçada olduğu gibi rot kolu da zamanla sorunlar çıkarabiliyor. Aracın rotil ve salıncaklarına zarar vermemek için rot kollarının zamanında değiştirilmesi gerekmektedir.

Rotil ve Salıncak Değişimi

Aracın lift yardımıyla kaldırılarak rotil ve salıncak düzeneğinin sökülerek değişimi ve geri montaj işlemi.Detaylı İncele

Fiyat için teklif alın

Ortalama hizmet süresi 40 Dakika

Arabalar kendine özgü birçok sistemin bir araya gelmesiyle ortaya çıkarılan ürünlerdir. Birbirinden çok farklı yapıları olan bu sistemlerin bir araya gelince kusursuz bir senkron içinde bulunması gerekir. Bu yapılardan biri olan salıncaklar arabaların ön tekerlek düzenekleri içinde yer alıp tekerlekleri aracın şasesine bağlayan düzeneklerdir.
Rotil ise ön tekerleklerin salıncağa bağlayan parçadır. Bu parça manevralar esnasında tekerleklerin salıncağa bağlı kalmasını sağlar.