Yükleniyor
FİLTRE

Dyno Test

Motorun devirlerine göre ne kadar güç ürettiğini, bu gücün ne kadarını tekerleklere ilettiğini ve üretilen tork değerlerini ölçülmesi ve raporlanması.Detaylı İncele

125 TL' den başlayan fiyatlarla

Ortalama hizmet süresi 10 Dakika

Dyno Test dinamometre cihazı ile oto ekspertizlerde yapılan bir testtir. 2. el araç alımlarında aracın gücünde ne kadar kayıp olduğunu anlayabilmek için dyno testin uygulanması gerekmektedir. Dyno test aracın motor gücünün ölçülmesini sağlayan önemli bir testtir. Dyno testin yapılma aşaması aracın platforma çıkarılması ile başlar. Aracın tekerlekleri platformun üzerindeki silindirlere yerleştirilip araç ise halatlar yardımı ile sabitlenmektedir. Aracın sabitlenmesinin sebebi dyno testte aracın çok yüksek hızlara çıkmasından dolayı platformdan sapmasını engellemektir. Bu işlem sırasında aracın gerçekte gittiği koşulları sağlamak için ön taraftan hava akımı gönderilerek motorun hararet yapması engellenmektedir. Test sonuçlarının monitöre yansıması ile motorun ne kadar güç kaybettiği, fabrika verilerinden ne kadar uzaklaştığı hakkında bilgi sahibi olunmaktadır. Dyno test, ekspertizlerin full ekspertiz işlemlerinde atlamaması gereken ekspertiz hizmetlerinden biridir.

Fren Testi

Aracın tamburlu elektronik fren test makinasına cıkartılarak fren performansı ve fren durumu ölçülür.Detaylı İncele

100 TL' den başlayan fiyatlarla

Ortalama hizmet süresi 5 Dakika

Özellikle 2. El araba alım-satımlarında mutlaka yaptırılması gereken fren testi hayati önem taşımaktadır. Fren testi makinesinde kolayca yapılan bu test sayesinde aracınızın fren testi değerlerini öğrenebilirsiniz.
Motor çalıştırılmadan önce el freninin çekili olduğundan emin olunmalıdır. Fren pedalı sertleşene kadar pompalanır ve basınç korunur. Debriyaj pedalına basılır ve motor çalıştırılır. Freni pedalı yavaşça düşmeye başlayacaktır, bu araç fren sisteminin doğru çalıştığını gösterir. Eğer pedal düşmeye devam ediyorsa fren hidroliği değişimi gerekebilir. Fren basıncın korunur ve el freni kontrolüne geçilir. El freni indirilir ve ön paneldeki ilgili lambanın söndüğü kontrol edilir. Açık kalırsa fren hidroliği seviyesinin düşük olabileceğini veya fren balatalarının takılabileceğini gösterir.

Full Ekspertiz

Aracın kapsamlı komple ekspertiz işlemi.Detaylı İncele

250 TL' den başlayan fiyatlarla

Ortalama hizmet süresi 1 Saat

Full ekspertiz işlemi araçların uzman kişiler tarafından belirli testlere sokulması ve incelenmesi anlamına gelmektedir. Full ekspertiz işlemi ile araçların değer kaybının hesaplanması sağlanmaktadır. Özellikle 2.el araç almak isteyen insanlar oto ekspertiz hizmetini kullanarak araçlar hakkında detaylı ve gerçek bilgiye sahip olabilir. Full ekspertiz ile araçların geçirdiği kazalar, değişen parçaları, mekanik aksamdaki sorunlar vb bilgilere ulaşılabilir. Oto ekspertiz işlemi aracın motor testi ile başlamaktadır. Motor testi olarak nitelendirdiğimiz aşamada aracın hasarları ve boyalı olan alanları tespit edilir. Yine motor testi ve dyno test ile motorun yıpranması, aracın gücü, tekerlek gücü gibi değerler elde edilir. Yapılan motor testlerine ek olarak el freni testi de full ekspertiz işlemine dahildir. El freni testinde genel olarak sol ve sağ teker arasında fren tepkilerine göre olan farklılıklar ayrı ayrı incelenmektedir. Standard fren sistemlerinde gerçekleşen testlerde ise genel olarak aracın fren sistemine verdiği tepki kontrol edilir. Bu testte el freni testindeki değerlerin hesaplandığını ve ek olarak başka değerlerin de hesaplandığını düşünerek daha kapsamlı bir test olduğunu söyleyebiliriz. Oto ekspertiz sayesinde 2.el araç alırken araç sahibinin verdiği bilgilerin doğruluğu kontrol edilip güvenli bir şekilde satın alım işlemi gerçekleştirilebilir.

Kaporta ve Boya Ekspertizi

Aracın kaporta parçalarında boya kontrolleri yapılır ve parçaların sonradan işlem görüp görmediği, orjinalliği kontrol edilir.Detaylı İncele

125 TL' den başlayan fiyatlarla

Ortalama hizmet süresi 10 Dakika

Kaporta ve boya ekspertizi, oto ekspertiz hizmetlerinde önemli bir yere sahip olup genel görevi aracın dışarıdan görünen herhangi bir parçasında hasar sonucu oluşabilecek değişimlerin veya boyanın tespitinin yapılmasıdır. Araç ekspertiz işlemi genellikle 2. El araçlar için yapılıyor olsa da sıfır araçlarda da bu tür boya durumlarına rastlanabildiği için sıfır araçlara da gerekebilmektedir. Ekspertizin yapılabilmesi için ilk önce arabanın dış yüzeyinin oto yıkamaya verilmesi gerekmektedir. Kaporta ve boya ekspertiz işlemi için ilk önce micron ölçen alet ile aracın dış yüzeyindeki boya kalınlığının ölçümü yapılır. Yapılan ölçüm sonucu elde edilen veriler aracın fabrika verileri ile karşılaştırılarak araç üzerindeki olası bir değişimin tespiti yapılır. İkinci olarak göz ile boya tespiti yapılır. Ekspertizler araç üzendeki parçaları 3-4 farklı açıdan kontrol ederek herhangi bir değişim veya boyalı parça varsa bunu not alır. Bu işlemden sonra araç lift üzerine çıkarılıp gövde kısmında herhangi bir hasar olup olmadığı kontrol edilir. Aracın şasi bölgeleri de kaporta ve boya ekspertizleri tarafından kontrol edilir. Kaporta ve boya ekspertizlerinin full ekspertiz işleminin önemli bir kısmını gerçekleştirdiğini söyleyebiliriz.

Mekanik Ekspertiz

Araç lift yardımıyla kaldırılarak mekanik aksam görsel olarak incelenir ve bir darbe veya problem olup olmadığı incelenir.Detaylı İncele

100 TL' den başlayan fiyatlarla

Ortalama hizmet süresi 10 Dakika

Mekanik ekspertiz işlemi oto ekspertizde oldukça önemli bir yere sahip olan işlemler bütünüdür. Mekanik ekspertizlerinin ilk görevi aracı lift üzerine alıp ilk çalışmadaki motor sesi üzerinden yorumlar yapmaktır. Daha sonrasında aracın ön kaputu açılarak motor yağı ve triger kayışta herhangi bir değişim var mı diye kontrol edilir. Mekanik ekspertizleri oto ekspertiz nasıl yapılır dediğimizde aklımıza gelecek alanların çoğunun kontrolünü yapar. Fren hidrolik yapıları, hidrolik direksiyon, klima yapıları kontrol edilir. Akü ölçüm cihazı ile akü ölçümü yapılır ve [akü bitmişse](akü degisimi) gerekir mi diye karar verilir. Bu aşamalardan sonra araç tekrar lifte kaldırılıp fren diskleri ve balatalar detaylıca kontrol edilir. Aracın egzoz sistemi de mekanik ekspertizler tarafından kontrol edilir. Yakıt deposu ve hortumların sızdırmazlıkları kontrol edilir. Aracın direksiyon sisteminin kontrolü yapılır. Son olarak araç dinamometreye eklenerek vites geçişleri, tork gibi değerlerin ölçümü yapılır.

Mobil Oto Ekspertiz

Mobil Oto Ekspertiz HizmetiDetaylı İncele

250 TL' den başlayan fiyatlarla

Ortalama hizmet süresi 2 Saat

İkinci el araç alımlarında pek çok sorunla karşılaşmak mümkündür. İkinci el araç alırken aracın durumunun tam olarak bilinmemesi bazı sorunları beraberinde getirebilir. Bu sebeple oto ekspertiz hizmetinden faydalanmak yararlı olabilir. Oto ekspertiz hizmeti satın almak istediğiniz ikinci el aracın motor ve mekanik aksam kontrollerini, boya kontrollerini, iç ve dış elektronik aksam incelemesini ve hasar kaydını kısacası satın almak istediğiniz ikinci el aracın hemen her özelliğini sizin için uzman personeller ve teknolojik cihazlar kullanarak belirleyen bir sistemdir. Bu sistem sayesinde almak istediğiniz aracın tüm özelliklerini öğrenebilirsiniz. Son zamanlarda oto ekspertiz hizmetini mobil olarak veren firmalar sıkça kullanılmaktadır.
Mobil oto ekspertiz ekspertiz hizmetinin mobile taşınmış halidir diyebiliriz. Satın almak istediğiniz araç sizden uzak farklı bir şehirde ise ya da bu kontrolleri yapmaya zaman bulamıyorsanız bunu mobil oto ekspertiz yöntemi kullanarak çözüme kavuşturabilirsiniz.

OBD Beyin Testi

Aracı bilgisayara bağlayarak obd testi sayesinde aracın beyni ve elektronik aksamlarının işlevliği kontrol edilir. Geçmiş arızalarının kaydı alınır.Detaylı İncele

100 TL' den başlayan fiyatlarla

Ortalama hizmet süresi 5 Dakika

Araçlarda elektronik kontroller için elektronik testi uygulanmaktadır. Oto ekspertiz firmalarının uygulamış olduğu elektronik test ile aracınızın elektronik kontrolleri hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz. Elektronik testte genel olarak aracın kontrol ve güç ünitesi ile bağlantı kurularak araçta şimdiye kadar meydana gelen arızaların tespiti sağlanır. Bu arızalardan devam edenlerin olup olmadığı incelenir. Geçmişte elektronik testlerde kesin sonuçlara ulaşmak zorken günümüzde teknolojinin gelişmesi ile kolay bir şekilde elektronik parça arızalarının tespiti yapılabiliyor. Elektronik testlerde incelenen yapılar farklılık gösterebilmekte olup genellikle klima beyni ve klima beyni arızaları ile başlanmaktadır. ABS beyni, şanzıman beyni, airbag beyni gibi elektronik modüller içeren sistemler elektronik testler yapılırken gözden geçirilmektedir. Bu alanlarda yapılan kontroller sonucunda aracın geçmişte yaşamış olduğu arızalar da göz önünde bulundurularak detaylı bir rapor oluşturulur. Ekspertiz hizmeti veren kurumlar raporu araç kullanıcısına ileterek onu elektronik kontroller konusunda bilgilendirir.

Süspansiyon Testleri

Aracın amartisörlerinin sağlamlık kontrolü,süspansiyon denge kontrolü, gürültü sorgulaması ve maksimum yer değiştirme kontrolleri yapılır.Detaylı İncele

75 TL' den başlayan fiyatlarla

Ortalama hizmet süresi 10 Dakika

Süspansiyon testi oto ekspertiz işleminin önemli bir testi olup 2.el araç satın alımlarında gerekli olan testlerden biri olduğu söylenebilir. Genel olarak süspansiyon araçtaki sarsılmaları düzenleyen, aracın yere tutunmasını sağlayan bir yapıya sahiptir. Süspansiyon sistemi içerisindeki yaylı sistem ile aracın yaylanmasını sağlayıp sarsılma yaşamasını engellemektedir. Süspansiyon testi ile yanal kayma testinde edinilen bilgilerden olan rot değeri ile ilgili de bilgili edilebilir. Ancak süspansiyon testinde asıl kontrolü yapılanlar amortisörler, yaylar, aracın ağırlığı, tekerleklerin çekiş güçleri, tekerleklerin ayrı ayrı ağırlıkları, salıncak ve viraj demiri olarak söylenebilir. Görüldüğü gibi süspansiyon testinden çıkan sonuçlar ile birçok konuda yorum sahibi olmak da mümkün olacaktır. Süspansiyon testi genellikle diğer testlerle birlikte yapıldığı için süspansiyon testi fiyatları hakkında tek başına bir şey söylemek zordur.

Yanal Kayma Testi

Aracın ön ve arka rot ayarları kontrol edilir ve oluşan sapmalar doğrultusunda ön rot ayarı kaçıklıkları ve aks boşlukları tespit edilir.Detaylı İncele

75 TL' den başlayan fiyatlarla

Ortalama hizmet süresi 5 Dakika

Yanal kayma testi özellikle 2. el araç alım satımlarında önemli görev üstlenen oto ekspertizlerin vazgeçilmez testlerinden biridir. Yanal kayma testi ile aracın rot ayarlarının fabrika değerleri ile kıyaslanması sağlanmaktadır. Yanal kayma testleri yanal kayma test cihazı ile aracın düz bir platforma çıkarılması ve araç üzerinde yapılan testler sonucunda monitöre yansıyan sonuçların değerlendirilmesi ile gerçekleşir. Yanal kayma testinde elde edilen değerler aracın tekerliğinin ilerleme hızı ile başlayarak, rot ve aks ayarlarından amortisörlere kadar ilerlemektedir. Bu parçaların araçlarda sürüş konforunu etkileyen parçalar olduğunu da düşünürsek yanal kayma testinin önemini daha iyi anlayabiliriz. Yanal kayma testi sonucunda rot ayarlarında bozulma farkedilmesi rot değişimi işlemi ile sonlanmaktadır. Yanal kayma testi ile ulaşılan bir diğer sonuç ise aracın ön ve arka tekerleri arasındaki uyum miktarıdır. Ön ve arka tekerlerin aracın hızına, frenine ve diğer etkilere verdiği tepkilerin kıyaslanması sağlanmaktadır.