Sahibinden ikinci el satılık araba fiyatları

Her türlü ikinci el araç fiyatlarını bulabileceğiniz Tasit.com’da Türkiye’nin her yerinden ikinci el otomobil fiyatlarını listeleyebilir ve 2.el araba ilanlarını karşılaştırabilirsiniz. Sahibinden satılık otomobil ilanları, galeriden veya bayiden satılık otomobil ilanları da bu sayfalarda yer almaktadır. Sıfır km veya ikinci el sahibinden satılık 2. el Renault, 2. el Ford ve 2. el Volkswagen gibi bir çok araba markasının ikinci el otomobil fiyatlarını karşılaştırabilirsiniz. Benzinli, dizel, dizel otomatik, otomatik vitesli ve manuel sahibinden satılık ikinci el otomobil fiyatlarını bu sayfada görüntüleyebilirsiniz.

Türkiye’nin her yerinden sahibinden satılık ikinci el otomobiller

Sahibinden satılık ikinci el Ford, BMW, Mercedes, Opel, Renault, Fiat, Toyota, Peugeot ve Nissan başta olmak üzere her marka sahibinden satılık otomobilleri şehirlere, model yılına, fiyatlarına, kilometrelerine, vites tiplerine, benzinli, LPG, dizel, elektrikli veya hibrid oluşlarına göre filtreleyebilirsiniz. Bu sayfalarda ikinci el Ford ve Mercedes arabalar hem model yıllarına hem de kilometrelerine göre listelenebilir. Sahibinden satılık2.el arabalarda sedan, hatchback, coupe veya SUV kasa tipindeki araba fiyat listeleri de bu sayfalarda ek donanımlarına göre de görüntülenebilmektedir.

İkinci el sahibinden satılık otomobiller

Sahibinden satılık ikinci el araba ilanlarını detaylı arama ile vites tipine, yakıt türüne, kasa tipine mutimedya ve donanım detaylarına kadar kendi belirleyeceğiniz kriterlerle listeleyebilirsiniz. Sahibinden satılık araba ilanlarında size özel kriterlerle yapacağınız aramaları kaydedebilir ve daha sonra da kolayca ulaşabilirsiniz.

Otomobillerde vites çeşitleri nelerdir?

Adını Fransızcadan alan vites taşıtlarda motorun ürettiği gücü şaft ya da diferansiyele aktaran parçadır. Vitesin görevi aracın temel olarak ileri ve geri hareketlerinin sağlanmasının yanında, motordan istenen torkun alınması ve istenen hız değerlerine en uygun motor devrinin sağlanmasıdır.

Teknolojinin ve sürüş dinamiklerinin değişmesi ile birlikte otomobillerde kullanılan vites teknolojileri de sürekli bir değişim içerisindedir. İlk otomobil modellerinde yalnızca manuel vites seçeneği yer alırken zamanla vites otomatikleştirilmiştir ve günümüzde otomobillerde manuel vitesle çeşitli otomatik vites seçenekleri de yer alır.

Otomobillerde kaç çeşit vites bulunur?

Otomobillerde temel olarak manuel ve otomatik vites olmak üzere iki farklı vites çeşidi yer alır. Ancak otomatik viteslerde kullanılan teknolojiler bu viteslerin farklı şekilde adlandırılmasına neden olur. Genel olarak sahibinden satılık otomobillerde bulabileceğiniz vites çeşitleri şu şekilde sıralanabilir:

Vites Çeşitlerinin Avantajları ve Dezavantajları

Otomobillerde kullanılan vites çeşitlerinin birtakım avantajları ve dezavantajları vardır. Manuel vitesler hız ve tork ayarını tamamen sürücüye bırakır. Manuel vitesli otomobillerde aracın iyi tanınması ve vites değişikliklerinin en uygun devir aralıklarında yapılması gerekir. Aksi halde yakıt tüketimi artar.

Klasik otomatik viteslerde ise vites geçiş süresi uzundur ve vites geçişleri sırasında otomobilde değişen oranlarda güç kayıpları yaşanır. Bu da özellikle rampa çıkışlarında hızlanırken vitesin tekrar düşmesine ve devirin oldukça düşmesine yol açabilir. Triptonik viteslerde vites geçişi daha seridir ve güç kayıpları da klasik vitese göre oldukça azdır.

Otomatik manuel vitesler seri vites geçişinin yanında otomatik vites teknolojilerinin olumsuz yönlerinden birisi olan yüksek yakıt sarfiyatını da önemli ölçüde engeller. Çift kavrama sisteminde ise tek sayılı vitesler (1, 3, 5, 7) ve çift sayılı vitesler (2, 4, 6) iki farklı debriyaj tarafından kontrol edildiği için vites geçişi hem çok hızlı hem de sarsıntısız olur.

Hangi Vites Çeşidine Sahip Otomobili Tercih Etmeliyim?

Sahibinden otomobil alırken vites seçimi yapmakta zorlanıyorsanız öncelikle sürüş karakterinizi dikkate almanız gerekir. Eğer daha sakin bir sürüş yapmayı seviyor ve seyir esnasında dikkatinizin daha az dağılmasını istiyorsanız otomatik vitesli otomobil modellerine yönelmelisiniz. Otomatik vites ayrıca trafiğin yoğun olduğu yerlerde de oldukça konforludur. Ancak otomobilinize tamamen hakim olmak istiyorsanız ve zaman zaman yüksek devirde veya agresif kullanım alışkanlıklarınız da varsa seçiminiz manuel vitesli modellerden yana olmalıdır.

Otomatik vites çeşitleri içerisinde her markanın farklı teknolojileri yer alır. Bütçeniz dahilinde bu teknolojilere sahip olan sahibinden satılık otomobillerden en seri ve sarsıntısız vites geçişine ve en düşük yakıt tüketimine sahip olanlara yönelmeniz daha doğru olur. Manuel vitesli otomobillerde ise torkun daha iyi ayarlanabilmesi ve daha düşük yakıt tüketimi için 6 ve 7 ileri gibi seçeneklere sahip modellere yönelebilirsiniz. Bunların yanında manuel vitesli otomobiller otomatik vitesli otomobillere göre daha çabuk hızlanır. Ancak otomatik vites sistemlerinin arızalanmaları durumunda oldukça yüksek masraflar çıkabilir.