Seat Ibiza ST 2010 Test Sürüşü

Seat Ibiza ST 2010 Test Sürüşü

Seat Ibiza ST

Seat markasının farklı sınıflara hitap eden modelleri her geçen gün artıyor. Onlardan birsisi olan Ibiza, uzun yıllardır kendi sınıfında iddialı bir model olmasıyla karşımıza çıkıyordu. İşte yine aynı bu kalite ve yenilikçi duruşa sahip Ibiza st modelini test ediyoruz.

Sade ve geniş bir otomobil

Station wagon bir karosere sahip olan Ibiza st son derece geniş bir otomobil olmasıyla ön plana çıkıyor. Önden bakıldığında arkaya doğru uzayan farlar ve farların kıvrım noktalarına kadar uzayan tampon çizgileri dikkat çekerken, havalandırma ızgaralarının küçük tutulması otomobilin yüzünün sade görünmesini sağlamış. Yan tasarımda arkaya doğru alçalan tavan yapısı ve uzun karoser öne çıkan detaylardan. Arka tasarıma geldiğimizde çift parçalı stop lambalarının tercih edildiğini görüyoruz. Geniş bagaj kapağı otomobilin yükleme kolaylığı sağlayan bir tasarıma sahip olduğunu da gösteriyor. İç tasarıma geldiğimizde sadeliğin ön planda olduğu görülüyor. Ufak görünen radyo ve klima ekranı otomobilin iç tasarımının sadeliğini destekleyen detaylardan. Koltuklarda kullanılan kumaş ve ön konsolda kullanılan sert plastik malzemeler kalite hissiyatını azaltan ayrıntılardan diyebiliriz.

Ekonomik motor

Test ettiğimiz Ibiza st’de 1,6 litrelik dizel motor görev yapıyor. Bu motor 90 beygir güç ve 230 Nm tork üretiyor. 0 dan 100 km hıza 12,3 saniyede ulaşabilen otomobil ortalama 4,2 litrelik yakıt tüketimine sahip. Performans anlamında ortalama bir grafik çizen Ibiza st geniş otomobil seven ailelerin tercih edebileceği iyi bir alternatif denilebilir.

Yeni eklenen ilanlar