Renault Megane RS Coupe Test Sürüşü

Renault Megane RS Coupe Test Sürüşü

Renault Megane RS

Renault’nun uzun yıllardır motor teknolojileri üzerindeki çalışmalarının en iyi meyvelerinden birisi olan Megane RS’i test ettik. Almanya’nın Nurburgring pistinde çeşitli derecelere imza atan RS hala kendi sınıfında pistin en hızlısı olmasıyla ön plana çıkıyor.

Sportif detaylar etkileyici

Megane RS’ in hemen hemen her yerinde sportif izlere rastlamak mümkün. Ön tasarımda mercekli farlar ile şerit şeklindeki sis lambaları dikkat çekerken, tampon altındaki gri renkteki çıta spor bir otomobil olduğunu vurguluyor. Yan tasarımda kalın marşpiyeller ve hemen üzerindeki çıkartmalar dikkat çekiyor. Arkaya doğru basık bir yapıda olan tasarımı otomobilin coupe görünüşünü destekliyor. Arka tasarımda; tampon ortasına konumlandırılmış büyük egzoz çıkışı ve büyük stop lambaları dikkat çekerken, tamponun büyük yapısı arka kısmın yüksek görünmesini sağlamış. Otomobilin iç kısmında da aynı sportifliği görmek mümkün. Deri ve kırmızı dikişli spor koltuklar, ön konsoldaki kırmızı şerit şeklindeki çıtalar, kromaj pedallar saldırgan görünümü destekleyen detaylardan.

Sportif görünüme uygun bir performans

Renault Megane RS’te 2 litrelik turbo benzinli bir motor görev yapıyor. 265 beygir güç üreten bu motor 360 Nm tork değerine sahip ve 1.379 kg ağırlığındaki RS’i 0 dan 100 km hıza 6 saniyede ulaştırabiliyor. 6 ileri manuel şanzımana sahip olan Megane RS, 100 km’de ortalama 7,5 litrelik yakıt tüketimine imza atıyor. Hız tutkunlarını tatmin edecek bir performansa sahip olan aracın yol tutuşu da aynı derecede etkileyici. Formula 1 teknolojilerinden edinilen tecrübelerle geliştirilen modelin pistlerdeki performansı, birçok otomobili geride bırakacak kadar iyi diyebiliriz.

Yeni eklenen ilanlar