Peugeot 208 2012 Test Sürüşü

Peugeot 208 2012 Test Sürüşü

Peugeot 208

Fransız üretici Peugeot markasının B segmentindeki temsilcisi Peugeot 208, test konuğumuz oldu. Şık ve ekonomik olmasıyla ön plana çıkan 208’in sunmuş olduğu donanım seviyesi ve malzeme kalitesi, ortalamaları karşılayabilecek bir yapıda.

Yenilikçi tasarım anlayışı

Peugeot’nun yenilikçi tasarım anlayışının bir ürünü olan 208, oldukça şık detaylara sahip. Önden bakıldığında geniş v biçimindeki havalandırma ızgaraları ve motor kaputunun ucundaki kıvrımlı yapı 208’in farklı görünmesini sağlamış. Yere yakın tampon yapısı ve yuvarlak formdaki sis farları, sportif görünüşü vurgulayan detaylardan. Arka tasarımda en dikkat çeken ayrıntı çatallı far tasarımı olmuş. Büyük tampon yapısı ve tampon ortasındaki stop lambası farklı görünüşü açıkça gösteriyor. Otomobilin iç tasarımına geldiğimizde sadelik ön planda tutulmuş. Ön konsol üstüne konumlandırılan gösterge paneli, geniş bilgi ekranı ve havalandırma ızgaralarının yapısı, yenilikçi tasarım anlayışı örneklerinden. Koltukların rahat yapısı ve dikişlerin farklı desenleri otomobilin iç tasarımının da oldukça şık görünmesini sağlıyor.

Ekonomik motor yeterli performans

Test ettiğimiz Peugeot 208’de 1,6 litrelik dizel motor görev yapıyor. Bu motor 92 beygir güç ve 230 Nm tork üretiyor. 100 km de ortalama 3,8 litrelik yakıt tüketim değerlerine sahip olan 208 ekonomik olduğunu vurguluyor. Yol tutuşu ve viraj performansı konusunda da oldukça iyi olan 208 geniş taban yapısı sayesinde ağırlık merkezini aşağıda tutuyor. Bu sayede yola iyi tutunabilen Peugeot 208, kullanıcısını tatmin edebilecek sürüş performansına imza atıyor.

Yeni eklenen ilanlar