Audi A6 2011 Test Sürüşü

Audi A6 2011 Test Sürüşü

Audi A6

Audi’nin E segmentindeki temsilcisi A6’yı test ediyoruz. Uzun bir karoser ve sunduğu elit görüntüyle otomobil severlerin dikkatini çekmeyi başarabilen bir model olması, A6’nın farklı bir otomobil olduğu gerçeğini vurguluyor.

Çizgisinden çıkmadan yola devam

Birçok otomobil markasının artık hemen hemen tüm modellerinde aynı parça ve ekipmanları kullanması modellerin görüntüleri dışında fark yaratmazken Audi’nin bu çizgisini bozmaması ve tüm otomobillerinde ayrı tatlar vermesi dikkat çeken bir detay. Önden bakıldığında geniş ve biçimindeki ızgara ve üzerindeki Audi logosu kendisini belli ederken, farların içindeki şerit halindeki led lambalar oldukça şık görünüyor. Arka tasarıma geldiğimizde aynı elit görüntü burada da kendisini gösteriyor. Led stop lambaları, çift egzoz çıkışı ve tampon altındaki rüzgâr kanalı sportif ve farklı tasarım anlayışını ispatlıyor. İç tasarımda kullanılan malzemelerin kalitesi takdir edilecek cinsten. Orta konsoldaki geniş bilgi ekranı, deri koltuklardaki ve kapı içlerindeki deri malzemeler, radyo-klima kontrol düğmeleri yanından yolcu koltuğuna ve vites çevresine doğru uzayan ahşap malzemeler kalite hissini destekliyor.

Güçlü motor seçenekleri

4 farklı motor seçeneği bulunan Audi A6’nın biz 3 litrelik TFSI motorunu test ettik. 310 beygir güç üreten bu motor 440 Nm tork değerine sahip. 7 kademeli S-Tronic şanzımanı bulunan A6, 0 dan 100 km hıza 5,5 saniyede ulaşabiliyor. Ortalama 8,2 litrelik yakıt tüketim değerine sahip olan A6 sürüş performansı açısından tatmin edici bir otomobil. Büyük cüssesine rağmen ara hızlanmalarda da sürücüsünün yüzünü güldüren A6, yol tutuşu konusunda da oldukça iyi. Viraj giriş çıkışı, sert direksiyon tepkileri A6 için son derece basit hamleler gibi görünse de, sürüş yardımcılarının bu işteki payı büyük.

Yeni eklenen ilanlar