Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Araba Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

İkinci El Araç Garantisi Nedir? Garanti Neleri Kapsar?

İkinci El Araç Garantisi Nedir? Garanti Neleri Kapsar?

İkinci el araç garantisi, ikinci el otomobillerde araç sahiplerini ağır maddi yüklerden kurtaran bir sigorta çeşiti. Sigorta, kiralık araç ve yol yardım alanlarında Türkiye’nin önde gelen firmalarından olan Tur Assist 2. el otomobil garantisi ile sektördeki önemli bir soruna da çözüm getiriyor. Tur Assist Garanti Servisleri Müdürü Savaş Ertürk, ikinci el otomobil garantisi hakkında merak edilen tüm soruları bu röportajımızda yanıtladı.

Sevil Okumuş: 2.el’de otomobil garantisi olduğundan bizim birçok üyemizin haberi yok. Bu nedir tam olarak? İkinci el otomobil garantisi neyi garantiler?

Savaş Ertürk:İkinci el otomobil garantisi aslında sıfır otomobil garantisinden çok da farklı bir uygulama değil. İkici el otomobil garantisinde biz, sıfır otomobil alan müşterinin sahip olduğu hakların hepsine ikinci el müşterilerin de sahip olmasını hedefleyerek yola çıktık. İkinci elde de arızaya karşı sıfırda olduğu gibi, sıfırda distribütörün verdiği, ikinci elde vermediği garantiyi, o aradaki boşluğu doldurmak istedik. İkinci el garantisini Türkiye’de yaklaşık 10 yıldır piyasaya sunuyoruz.

S.O:  Bu ikinci el garantisinden bütün ikinci el araçlar yararlanabiliyor mu?

S.E: Kriterlerimiz var tabi. 7 yaşına kadar olan ve 150 bin kilometreyi geçmemiş tüm binek araçlar belli bir ekspertizden geçmek şartıyla, ama burada korkutmasın kimse öyle çok detaylı mükemmel olacak diye bir şey yok. Satılabilecek kondisyonda olan bir ikinci el otomobil olduğuna satıcı karar vermişse, biz 7 yaş 150 bin kilometreye kadar olan tüm binek araçlara garanti veriyoruz. Ticari araçlara da 5 yaşına kadar ve 200 bin kilometreye kadar.

S.O: Peki araçların türleri fark ediyor mu? Yani LPG’li, hibrit gibi araçlar şuan Türkiye’de artık çıkmaya başladılar yollara, LPG’li zaten çok var.

S.E: Hibrit ve Elektrikli araçlar konusunda henüz bir çalışmamız yok. LPG’li konusunda da biraz çekinceli davrandık ve adım adım gidiyoruz ama biliyoruz ki çok büyük bir pazar yani Türkiye’de piyasadaki araçların %40’ı LPG’li bu pazarı da kaçırmak istemiyoruz. Bununla ilgili çalışmalarımızı var, motor konusunda bir sıkıntı yaşamayacaklarına inanıyorsak LPG’li araçlara da garanti veriyoruz.

S.O: İkinci el otomobil deyince aslında çok çeşitli gruplar var, bir grup da hasarlı araçlar. Hasarlı araçlar garantiden yararlanabilir mi diye bir sorumuz var ve konsept model  ya da devam edilmemiş mesela 5 yaşa kadar olan bir araç ama o model artık üretilmiyorsa garanti böyle durumları kapsıyor mu?

S.E: Üretimi durmuş araçların piyasadaki durumlarını inceliyoruz, bazı modeller var Türkiye’de artık üretilmiyor ama piyasada oldukça yoğun ve yedek parçası da bulunabilir. Biz bu araçlara garanti vermiyorsak amacımız müşterinin mağdur olmaması, bizim yüzümüzden mağdur olmaması ama onun dışında üretimi yıllar önce bitmiş artık Türkiye ye gelmeyen ki zaten 7 yaşa kadar verdiğimiz için bu tip araçlar bizim çok fazla kapsama alanımıza girmiyor. Biz garanti verebileceğimiz daha doğrusu galerilerin gönül rahatlığıyla satabildiği tüm araçlara biz de garanti veriyoruz.

S.O: Garantinin süresi var mı? Garanti ne kadar geçerli?

S.E: Kanunen zaten herkes 1 yıl garanti vermek zorunda. Bu kanun yürürlüğe girdi, tüketici koruma kanunu yaklaşık 1 yıldır yürürlükte ,çok fazla daha uygulanabilir değil tam olarak uygulanmıyor ama 1 yıldır bu kanun var. Bizde 3 aylık ve 6 aylık garantimiz olmasına rağmen tercihimiz 1 yıllık garantiyi vermek ki, burdan hem satıcı kendini korusun hem de müşterisini korusun.

S.O: İkinci el araç garantisi aslında oldukça kapsamlı bir hizmet. Bildiğim kadarıyla yol yardımı var, çekici hizmeti var. Tam olarak garanti aslında neyi kapsıyor biraz ondan bahseder misiniz?

S.E: Şimdi bizim ürünün ana kapsamı içinde iki farklı ürünümüz var biri daha baz bir garantimiz var bu sadece aracın motor şanzıman gibi çok özel arıza çıkardığı zaman insanları maddi anlamda zorlayacak parçaları kapsayan biz baz garantimiz var bunun yanında bir de daha geniş kapsamlı motor şanzıman birinci baz kapsamına artı olarak yakıt sistemini, fren sistemini, direksiyonu, soğutma sistemini atta klimayı kapsayacak ikici bir paketimizde var. Bu ikisi tabi sunumları farklı ama ikisinin içinde standart olan yol yardım paketi var. Yol yardımda da yolda kalanların otomobilini yol kenarında yardım gerekirse servise yönlendirmek yani sıfır bir araçta olan veya kaskonun sunduğu yol yardım paketinin birebir aynısı olan bir paketi ücretsiz olarak sunuyoruz.

S.O: Yol yardımı sadece şehir içinde mi geçerli? Şehir dışında da yol yardımı hizmeti var mı?

S.E: Türkiye sınırları içerinde her yerde geçerli. Şehir dışında da tabi yol yardım aslında sorunun altında ne olduğunu anlamaya çalıştım niye sormuş olabilir diye ama şu var doğru, şehir içinde yol yardımı vermek kolay, şehirler arasında verebiliyor musun bakalım Tur Assist olarak Türkiye’de ki ilk ana konumuz yol yardımdı ve Türkiye çapında çok büyük bir networkümüz var. Türkiye’de her yere yarım saat içinde ulaşabiliyoruz yolda kalmış bir araca bu networkün tamamını da bu  üründe kullandık. Bir iş seyahatidir, tatile giderken Türkiye’nin neresinde olursa olsun yolda kalan bir araca çok kısa zamanda müdahale edip tamiriyle tamiri çekimiyse çekimi içinde kalan araçta bulunanların maduriyetlerini gidermek için onları gerekirse evlerine gerekirse gittikleri yere göndermek eğer beklemek gerekiyorsa orda konaklatmak gibi hizmetler bu yol yardım paketinin içinde ver tüm Türkiye de geçerli.

S.O: Bu aslında biraz da özel sağlık sigortasına benziyor değil mi?. İkinci elde garanti nasıl verilebilir sorusu var ama büyük önemli arızaları kapsayan bir araç garantisi bu. Ben çok benzerlikler görüyorum aslında ikisi arasında.

S.E: Doğru zaten iki paketimizin olması da bir yerde öyle. İki paketten birisi de özel sağlık sigortasında ki bu ameliyat yatarak tedavi gibi bu motor, şanzıman büyüklüğü gibi çeker. İkinci paket daha küçük arızaları da kapsayan daha geniş kapsamlı daha detaylı bir paket. İkisinden birini tercih edebilir müşteri veya satıcı tercih edebilir.  Satıcı tercihini bu yönde kullanabilir çünkü bunun bir maliyeti var tabi ikisinin de farklı maliyetleri var ve bizim amacımız bunun aracın bedeli içinde sunulması bu maliyetlere karşı da hem satıcının hem alıcının karşılığını alması gerekiyor. Biz baz paketi çok düşük fiyatta tuttuk satıcıya yük olmasın diye bur da 8 bin TL ye kadar bir limit var.

S.O: Bir de şöyle bir algı var insanlarda, benim kaskom var gerek yok sigortaya ya da aracımı yeni aldım bir sıkıntısı yok üretici garantisi devam ediyor gibi geri bildirimler var. Üretici garantisi devam eden araçlar için bu zaten düşünülmesi geren bir ürün müdür  yoksa ikinci el araç garantisinden, üretici garantisi bittikten sonra mı yararlanılmalı ?

S.E: Üretici garantisi devam ediyorsa belki çok düşünmemeliler ama bizim üretici garantisi içerisinde olmayan yol yardım gibi bölümlerde orda olmayan paketlerimiz var.  Üretici garantisinin bitmesine az bir süre kalmış da olabilir yani 1 yıldan daha az bir süre kaldıysa 1 yıllık bir garanti alınabilir. Kasko konusu tabi çok farklı kasko aracı kazada hasara karşı sigortalar, ikinci el araç garantisi ise tamamen mekanik arızaya karşı, kaskoyla tamamen burada ayrılıyoruz ama kaskodaki hizmetlerin hepsi de bizim hizmetlerimiz içerisinde var.

S.O: Bir de tabi şöyle bir endişesi oluyor insanların, özellikle bu ürünle ilk defa karşılaşanların. “Eminim satır aralarında bir şeyler vardır”, “Atladığımız bir durum olduğu zaman güvenebilir miyim?” endişesi yaşıyor insanlar. Araç sahiplerinin garanti kapsamı dışında kalmamak için özellikle dikkat etmeleri gereken şeyler var mıdır?

S.E: Valla satır aralarında değil biz ne varsa satırların içine yazıyoruz. Var tabi şu doğru değil nasılsa garantisi var yağını değiştirmem suyunu değiştirmem bakıma götürmem nasıl olsa garantisi var değil. Tabi biz bakım zorunluluğunu devam ettiriyoruz, bir kere arıza olduğunda bu arızanın nedenini araştırıyoruz. Bunun bir kullanıcı hatası demeyelim de, kullanıcı ihmali -çünkü kullanıcı hata yapabilir kötü kullanım da olabilir ama bilerek ve isteyerek yapılmış ihmaller yağsız bırakmak susuz bırakmak aracı gereksiz yüklenmek gereksiz zorlamak dışında- garantide önemlidir.  Hani her şey siyah ya da beyaz değildir genelde gridir biz o grileri hep beyaz görmeye çalışıyoruz. Müşteriyi bu konuda mağdur etmemeye çalışıyoruz. Sonuçta ikinci el araç garantisi çok eski bir ürün değil, yeni bir ürün, ürünümüzü bebek gibi tutuyoruz. Çok fazla da tepki almak istemiyoruz tabi.

S.O:  Yedek parça politikanız nasıl? Orijinal parça ile mi değiştiriliyor yoksa eşdeğer parça mı? Araç sahipleri bunları seçebiliyorlar mı?

S.E: Valla yedek parça politikamız yok. Biz araçların yetkili servisi konusunda müşteriyi özgür bıraktık. Yani araç sahibi yetkili servise gidebilir biz neden gidiyorsun demeyiz. Bir tamirhaneye de gidebilir yetkisi olmayan zincir servise de gidebilir. Bunlar konusunda bizim bağlayıcılığımız yok. Tercih edilen servis ne kullanıyorsa, biz de aynı parçayı kabul ediyoruz.  Tabii şunu istemeyiz, müşterinin kalitesiz yan sanayi parça kullanmasını istemeyiz ama müşteriyi burada özgür bırakma sebebimiz doğru yeri bulması.  Yani gitsin araç tamirini yetkili serviste yaptırsın veya yetkisiz bile olsa güvenilir bir yerde yaptırsın. Yedek parça konusunda orijinal ya da yan sanayi diye bir şartımız yok.

S.O: 1 yıllık ikinci el araç garantisinde acaba bir kilometre sınırı var mıdır?

S.E: Kilometre sınırımız Tasit.com’daki garantili ikinci el araçlar için 1 yılda 15 bin kilometre. Yılda 15 bin kilometre binek araç için yeterli. 15 bin kilometre sınırımız var bu 15 bin kilometre içinde ortaya çıkacak tüm arızaları biz karşılıyoruz. 1 yılda şimdiye kadar 15 bin km geçen araç görmedim.

S.O: Yılda kaç çekici hakkı olduğunu da merak ediyor araç sahipleri.

S.E: Yılda yeteri kadar çekici hakkımız var, 4 defa çekici hakkı koyduk ki hani bu sonsuz demek çünkü ben 30 yıldır otomobil kullanıyorum bir kere belki iki kere çekici kullandım. Bir insan 1 yılda kaç kere çekici kullanır, Allah korusun kullanabilir tabii birkaç defa ama 4 çekici hakkı koyduk ki herhalde yeterlidir diye düşünüyorum.

İkinci el piyasası Türkiye de çok gelişmeye açık bir Pazar. Otomotiv piyasası şu anda gelişmeye en açık, en hızlı büyüyen pazarı ve bu güne kadar hep kontrolsüz gelmiş. Kontrolün sağlanmasına çalışıyoruz hep beraber yani Tasit.com da biz de, kurumsal birçok yapı var şu anda. Biz de burada büyük bir açık olan garanti tarafını doldurmaya çalışıyoruz.  Başardığımızı da düşünüyorum belli bir yere de geldik. Ama daha hakikaten önümüzde çok yol var. Otomobil büyük bir Pazar, şöyle söyleyebilirim 3 milyon üzerinde ikinci el otomobil satılıyor şu an Türkiye’de ve garanti adetleri bunun da %1’i civarlarında yani %99’luk bir bölüm var bunu hep beraber dolduracağız inşallah.

S.O: Tasit.com’da ikinci el garantili otomobiller ayrı bir şekilde listeleniyor. İnsanlarda bu bilinci uyandırmak, bunu yaratmak bizim de amacımız. Geldiğiniz için çok teşekkür ediyoruz, katıldığınız ve sorularımızı cevapladığınız için.

S.E: Biz teşekkür ediyoruz.

S.O: Çok sağolun.

 

 

 

 

 

 

Loading
Yükleniyor..

Yeni eklenen ilanlar