Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Yolu, Önünüzdeki Aracın İçinden Gösterebilen Sistem: STS

Çift şeritli bir yolda önünüzde ağır ağır ilerleyen dev kamyonun veya otobüsün arkasında kaldığınız en son anı hatırlıyor musunuz? Karşı taraftan gelen araç olup olmadığını görememekten ötürü bazen sonsuzlukmuş gibi gelen bir süre öndeki otobüs veya kamyonla konvoy halinde ilerleriz. İşte Porto Üniversitesi’nin uzmanları, otomobillerin ön camlarına monte edilebilen ve yolu size önünüzdeki aracı ortadan kaldırarak gösterebilen STS adını verdikleri bir sistem geliştirmişler. Aparat  transparan LCD ekranıyla bir Head-Up Display gibi çalışıyor ve dilediğinizde açıp kapatabiliyorsunuz.

Aracınızın önüne monte edilen kameralar yaptıkları kaydı bir tür kablosuz bağlantıyla ön camınıza yalnızca 200 mili saniye gecikme ile yansıtıyor. Şeffaf ekran, takipteki aracın önündeki aracın içinden yolu görebilmesini sağlıyor. Geliştiriciler gelecekte ekranın, aracın ön camında zenginleştirilmiş bir gerçekliği yansıtan görünmez bir head up display gibi olabileceğini söylüyor.

STS’nin, bazı otomobil üreticilerinin üzerinde çalıştığı otomobiller arası iletişim sistemleri ile benzer yanları çok. Bu sistemler de STS ile aynı iletişim yolunu kullanıyor. Akan trafikte test edilen sistem, Avustralya’daki  Zenginleştirilmiş Gerçeklik Sempozyumu’nda tanıtıldı.

Bize göre zenginleştirilmiş gerçeklik konusu otomobil sektöründe tartışmalı olmakla beraber, önemli  rol oynayacak teknolojilerden biri. Bu konuya önümüzdeki günlerde daha fazla yer vermeye çalışacağız.

 

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar