Volvo küçük otomobillerde büyük değişim başlatıyor

Volvo, tüm araçlarının üzerinde yapılanacağı yeni iki konsept otomobil tanıttı. Geçtiğimiz hafta hem Volvo’nun “CMA”(Compact Modular Architecture) adını verdiği bu yeni yapısını yakından görme fırsatımız oldu, hem de Kadın Otomobil Gazetecileri Derneği (WCOTY) olarak Volvo XC90’ın kazandığı Yılın Otomobili Ödülünü Volvo’ya takdim ettik.

CMA- Kompakt modüler mimari anlamına geliyor. Küçük otomobiller için özel olarak hazırlanan yapı markanın tasarımcılarının ve mühendislerinin çok cesur açılımlar yapabilmesine olanak sağlıyor. Bu iki yeni konsept aracı bizzat markanın tasarım bölümünün başkanı olan Thomas Ingenlath’ın kendisinden dinledik.

Volvo Tasarım Bölümü Başkanı Thomas Ingenlath

Volvo Tasarım Bölümü Başkanı Thomas Ingenlath, 40.2 konsepti anlatıyor

40.1 ve 40.2 olarak adlandırılan konseptlerin tanıtımı da çok yaratıcı bir analojiyle yapıldı.

Volvo, 40.2 konsept ile gelecekteki vizyonunu paylaşıyor

Volvo, 40.2 konsept ile farklı ihtiyaçlara cevap vermeye hazırlanıyor

Özellikle 40.2 ile Volvo, henüz var olmayan kasa tiplerinin başlangıcını müjdeliyor. Avrupa’nın zaten doymuş olduğu hatchback’ten sonra bu yeni kasa gerçekten de bir rönesans olabilir. Ayrıca yapı elektrik motorları da destekliyor, Volvo 2025’e kadar 1 milyon elektrikli otomobil satışı gerçekleştirmeyi planlıyor. CMA da bu hedefin önemli bir parçası.

Volvo konspet 40.1 cma

Volvo konsept 40.1

Volvo’nun yeni küçük otomobil stratejisi, markanın artık daha büyük ve global düşündüğünü gösteriyor. Dünyanın bir çok farklı ülkesindeki farklı ihtiyaçlara yönelik geliştirileceği anlaşılan küçük otomobiller, markanın operasyonel ve finansal anlamda da yeniden yapılanmasını gerektirecek.

Womens World Car of the Year CEO’su Sandy Myhre ve Volvo Başkanı Hakan Samuelsson

Yeni 40 serisi otomobillerinin Volvo’nun çok önemli ve sürekli büyüyen bir segmentteki pazar payını geliştirme potansiyeline sahip olduğunu söyleyen Volvo Başkanı Hakan Samuelsson, 40 serisi araçların 2017’de üretilmeye başlayacağını da ekliyor.

Kadın Otomobil Gazetecileri Derneği olarak Yılın Otomobili Ödülü’nü almaya hak kazanan Volvo XC90 için de ödülü Volvo Başkanı Hakan Samuelsson’a küçük bir törenle takdim ettik.

WCOTY

Volvo Başkanı ve Womens World Car of the Year Jüri Üyeleri

Volvo, yılın ilk 3 ayında geçen yıla göre satışlarını dünya çapında %12 oranında artırmayı başardı. Türkiye’de Volvo Nisan sonuna kadar olan dönemde de satışlarını %36 oranında artırmış bulunuyor.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar