Vestel'in İnsansız Hava Aracı: Karayel

Eğer duymadıysanız Vestel Savunma bir süredir, tamamen milli kaynaklarla “Karayel” adı verilen bir insansız hava aracı geliştiriyor. 2009 yılında test uçuşlarına başlayan Karayel, üzerindeki kamera sistemleriyle havadan gözlem yaparak hedef tespit edebiliyor ve yol gösterme özelliği var.

Karayel+28529
İnsansız bir hava aracı olan Karayel, bütün bunları üzerindeki 51 kg’lık “Faydalı Yük” olarak adlandırılan donanımlarla gerçekleştirebiliyor. İşte bu önemli test aşaması “Faydalı yük” testini de geçerek Türk Silahlı Kuvvetler envanterine girmeye hak kazanan ilk taktik insansız hava aracı (İHA) oldu.

Karayel+28129

Karayel, 4671 Nato Uçuşa Elverişlilik Standardına uyumlu ilk ve tek İHA olma özelliğini taşıyor. Vestel ve Savunma Sanayi Müsteşarlığı arasında 2011’de imzalanan sözleşmeye göre Vestel, 6 uçaklık Karayel İHA, 4 adet faydalı yük sağlayarak entegrasyonun da sorumluluğunu üstlenecek.

Karayel+28229

İşte Karayel’in Faydalı Yükü

EO-Gündüz Kamerası (HD) – X50’ye kadar optik büyütme özelliği
Gece (IR) Kamerası (HD) – X50’ye kadar optik büyütme özelliği
Lazer Mesafe Ölçer
Lazer Hedef Güdümleyici
Lazer İşaretleyici

 

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar