Tuzlu suyla çalışıyor, son hızı 350 km ve Avrupa yollarında

İlk kez 2014 Cenevre Fuarı’nda tuzlu suyla çalışan ilk elektrikli otomobil olarak tanıtılan Quant e-Sportlimousine adlı otomobil, Avrupa yollarında dolaşmak için sertifikalandı.

tuzla-calisan-araba (3)
Tüm bunlar çok etkileyici fakat Quant’ın sıradışı özellikleri bunlarla kalmıyor.

tuzla-calisan-araba (4)

Alman Quant firması tarafından geliştirilen e-Sportlimousine 920 hp gücünde,  100 km’ye 2,8 saniyede çıkıyor ve saatte 350 km hız yapabiliyor!

tuzla-calisan-araba (1)

Kendisine özgü “Nanoflowcell” adlı bir batarya teknolojisi kullanan araç, Almanya yollarına çıkacak akış hücreli ilk elektrikli motora sahip ve normal bataryaların 5 katı menzile sahip: Tam 600 km!

tuzla-calisan-araba (2)

Hidrojenli ve yakıt hücreli otomobillerin yapısını andırmakla beraber, farklı olarak Quant’ta güç tuzlu sudan sağlanıyor.

tuzla-calisan-araba (5)

Kimyasal tepkimeyi kullanan elektrikli motorun ürettiği güç, sonrasında süper kapasitörlerde saklanıyor. Böylece sistemin verimliliği %80’lere ulaşabiliyor.

Aracın fiyatının 1,7 milyon dolar civarında olması bekleniyor.  Üreticinin aynı teknolojiyi daha uygun fiyatlı araç üretiminde kullanıp kullanmayacağı ise bilinmiyor.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar