Türkiye'nin İlk Yerli Üretim Savaş Uçağı Motoru Geliyor

Yerli otomobilin gerçekten üretilecek olması fikri hepimizi çok heyecanlandırmıştı. Daha sonra yerli uçağı üretmeye koltuktan başladığımızı öğrenip mutlu olduk. Şimdiki gelişme ise çok daha başka, savaş uçaklarına turbo jet motor üretmeye başlıyoruz.  Üstelik üretim tesisi İzmir’de kurulacak.

Daha önce Türkiye’nin ilk piyade tüfeğini ve ilk ilk insansız hava taşıtını üreten “Kale Grup” firması, ilk yerli turbo jet savaş uçağı motoru üretim tesisini İzmir’de kuracak. Grup, havacılık alanında bugüne kadar yaptığı yatırımlar ile dikkat çekiyor.

Kale Grubu ve Amerikalı Pratt & Whitney firmasının ortaklaşa yapacakları bir proje ile üretilecek olan motorlar daha önce hassas güdümlü “Som” füzelerinde zaten kullanılıyordu. Bundan sonraki süreçte daha da geliştirilecek olan motorlar artık F-35 savaş uçaklarında da kullanılacak.

Kale Grup teknik başkanı Osman Okyay’a göre Türk havacılık sanayinde yapılan büyük yatırımlar ile daha sonra yapılacak olan projelere zemin hazırlanmış oluyor.Fabrika, ilk üretimine 6 Haziran 2014’te başlayacak. Ancak Türkiye’nin de artık havacılık sanayisinde varlık gösterecek oluşu, şüphesiz çok büyük ve önemli bir adım olacak.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar