Türkiye'nin ilk yerli rallikros yarış otomobili

Otomotiv devlerinin kompozit plastik komponent tedarikçisi Avitaş A.Ş. tarafından kurulan Avitaş Motorsports, Türkiye’nin ilk yerli rallikros yarış otomobilini hem tasarladı hem de üretti.

Avitaş’ın İstanbul Pendik’teki fabrikasında, Türk mühendislerce tasarlanıp üretilen ve ihraç edilen yarış otomobilleri, FIA Dünya Rallikros Şampiyonası’nın yanı sıra Amerika Rallikros Şampiyonasıveİskandinav Rallikros Şampiyonası’nda da yarışıyorlar.

Bugüne kadar 35 yarış otomobili ürettiklerini ve bunların 27 tanesini de ihraç ettiklerini söyleyen Avitaş Motorsport Direktörü Halid Avdagiç, Dünya, Amerika ve İskandinav olmak üzere üç farklı rallikros şampiyonasının Lites kategorilerinin tek otomobil tedarikçisi olduklarını belirtiyor. Otomobillerin tasarımı, mühendisliği ve üretimi İstanbul Pendik’teki tesislerde gerçekleştiriliyor.

FIA Dünya Rallikros Şampiyonası’nın Türkiye ayağı 11-12 Ekim 2014 tarihinde İstanbul Park’ta gerçekleştirilecek.

Avdagiç, iki farklı kategoride yapılacak yarışlarla ilgili şunları söyledi:

“Bunlar turbo motorlu ve 600 beygir gücündeki araçların yarıştığı Supercar kategorisi ve atmosferik motorlu 310 beygir gücündeki araçların yarıştığı RX Lites kategorisi. Biz Avitaş Motorsports olarak RX Lites kategorisindeki tüm otomobilleri Türkiye’de üretiyoruz. Dolayısıyla bu haftasonu İstanbul Park’ta gerçekleştirilecek olan Dünya Ralli Şampiyonası’nın Türkiye ayağı Türkiye’de üretilmiş yarış otomobilleri ile gerçekleştiriliyor olacak. Bu bizim için büyük bir gurur kaynağı, teknoloji tüketen bir toplumdan teknoloji üreten bir topluma doğru önemli bir adımdır”

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar