Türkiye'nin ilk hibrit SUV'u Toyota CH-R yola çıkmaya hazır

Türkiye’de üretilen ilk hibrit ve SUV araç olan yeni Toyota CH-R, 9 Kasım itibariyle ilk üretimini gerçekleştirdi. Yeni Toyota CH-R, Türkiye’den ABD, Kanada, Tayvan gibi ülkelerin arasında bulunduğu 45 ülkeye ihraç edilecek.  Toyota bu yeni araçla ihracatını %90 seviyelerine taşıyor.

Toyota Türkiye’nin 22 yıldır devam eden üretimi, 350 milyon euro’luk yatırımın yapıldığı CH-R ile 150 bin adetten 280 bin adete yükseldi ve 2000 kişiye istihdam yaratıldı.

Yeni Toyota CH-R “yeni global platform” denilen gövde dayanıklılığını daha da artıran ve düşük ağırlık merkeziyle daha güvenli ve keyifli sürüş sağlayan ve üzerinde ortak parçaların kullanılabilmesini sağlayan yeni bir teknoloji ile üretiliyor.

Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye Genel Müdür ve CEO’su Hiroshi Kato

Yeni Toyota CH-R’nin açılış töreninde konuşan Toyota Genel Müdürü ve CEO’su Hiroshi Kato, “Bu Toyota’nın fabrikamıza olan bakışının ve güveninin en önemli göstergesidir. Sadece Avrupa’da değil, global düzeyde de en iyi fabrikalardan biriyiz. Çalışmalarımızın bir ödülü olarak, bugünkü tarihi dönüm noktası, bizim için yeni bir dönemin başlangıcını işaret ediyor. Toyota C-HR ile şirketimizin Türkiye’nin önde gelen ihracatçıları arasındaki konumu daha da ileriye taşınacak. Proje için, hükümetimiz ve yerel yöneticilerimizin yatırım ve istihdam ekseninde çok önemli destekleri oldu. Bunun için kendilerine müteşekkir olduğumuzu ifade etmek istiyorum.” dedi.

2020’ye kadar satılan her arabadan biri hibrit olacak

toyota ch-r

Toyota Motor Avrupa Genel Müdür ve CEO’su Dr Johan van Zyl ise “Crossover segmenti çok hızlı bir şekilde büyüyor. Toyota, C-HR ile kompakt crossover pazarına çok güçlü bir giriş yapmış olacak. Hibrit teknolojisi, Avrupa ve global stratejimizin temelini oluşturuyor. 2020 yılına kadar, Avrupa’da sattığımız her iki araçtan birinin hibrit motorlu olmasını planlıyoruz. Toyota C-HR, bu hedefe ulaşmamıza çok büyük katkı sağlayacak. Sakarya’ya ve Türk otomotiv sanayine bu yatırım ve istihdam ile katkıda bulunuyor olmaktan son derece memnunuz. Bize bu konuda büyük katkıları olan Türk yan sanayimize ve güvenleri için Türk halkına çok teşekkür ediyoruz” dedi.

Toyota CH-R Fiyatları

Yeni Toyota CH-R 14 Kasım 2016’da showroom’larda yerini alacak. Toyota CH-R’nin satış fiyatının 70.000 TL civarında olması bekleniyordu, hibrit araçlarda son yapılan ÖTV indirimiyle fiyat 50.000 TL seviyelerine düşmesi bekleniyor.

Ek güncelleme: Toyota CH-R fiyatlarının 83.850 TL’den başlayacağı açıklandı. 1.8 ‘lik versiyon ise 98 bin TL’den başlayan fiyatlarla satılacak. Toyota CH-R 15 Kasım’da showroomlarda yerini alıyor.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar