Toyota Robotları, Fizik Tedavilerinde Kullanılacak

Toyota’nın yeni teknolojilere olan ilgisi otomobillerde olduğu kadar robot teknolojilerini de kapsıyor. Marka, 2013 yılında uzaya bir robot astronot olan Kiribo’yu bile göndermişti. Toyota şimdi de, sağlık alanında robotlardan yararlanmayı düşünüyor. Temel olarak ‘’insana saygı’’ ilkesini benimseyen yenilikçi marka, hastalık ve yaralanma sonucunda yürüme ve denge güçlükleri çekenler için ‘’Yürüyüş Asistanı’’ ve ‘’Denge Asistanı’’ adı verilen robotlar geliştirdi.

Toyota, ilk kez 2007 yılında Fujita Üniversitesi Tıp Fakültesi işbirliğinde çalışmalara başlamış ve ilk olarak robotlar 2011 yılında test edilmiş. Test sonuçları robotların işlevsel özellikleri arttırdığını doğruluyor.

Toyota robotları tam olarak ne yapacaklar?

Robotlar fizik tedavilerinin başlangıç aşamalarında destek sağlarken, yürüyemeyecek durumda olan felçli hastalar için doğal yürüyüş ve denge eğitimleri sağlayacak. Bacak felci olan hastalar için kullanılan “Yürüyüş Asistanı” robotlar, bacak savuruşu, diz güçlendirme ve vücut ağırlığı desteği sağlayarak eklem hareketlerinin düzeltilmesine yardımcı oluyorlar. “Denge Asistanı” robotları ise hastalara kayak, tenis veya rodeo gibi eğlenceli oyun ara yüzleri kullanarak bağımsız bir denge eğitimi veriyor. Böylece hastaların vücut ve denge hareketlerinde iyileştirmeler sağlanıyor.

Bu tür sağlık problemi yaşayan insanlara hareket özgürlüğü sağlamak için Toyota tarafından geliştirilen robotların, seri üretime beklenen tarihten daha erken geçileceği bildirilmiş. Yürüyemeyen veya yürürken denge problemi yaşayan insanların en büyük yardımcısı olacak robotların klinik denemeleri 2014 yılının sonbaharında 20 sağlık tesisinde başlaması bekleniyor.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar