Toyota’nın Robot Astronotu, Uzaydan Bildiriyor

Toyota’nın robot astronotu Kirobo, 34 cm boyunda 18×15 cm kalınlığında yaklaşık 1 kg’lık Japonca konuşabilen bir robot. Kirobo ses tanıyabiliyor, konuşulan dili anlayabiliyor, yüz tanıyabiliyor, algıladığı sesi sentezleyebiliyor, temel insan hareketlerine sahip ve telekomünikasyon işlevleri var. Ayrıca bir kayıt kamerasına da sahip.

Kirobo, Japonya Uzay Keşif Ajansı Astronotu Koichi Wakata ile Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki konuşma deneyini başarıyla gerçekleştirdi. Dentsu, Tokyo Üniversitesi İleri Bilim ve Teknoloji Merkezi, Robo Garaj ve Toyota Motor tarafından yürütülen ortak bir araştırma projesinin son gelişmesi olan Kibo Robot Projesi’nde bu konuşma, bir insan ve bir robot arasında uzayda yapılan ilk konuşma olarak tarihe geçti. Astronot Wakata ile Robot Kirobo’nun ses tanıma teknolojisini kullanarak yapılan konuşma sayesinde dünya üzerindeki insanlar ile iletişim kurdular.

Uzay istasyonundaki konuşma şu şekilde gerçekleşti:

Wakata: Kirobo, uzaya nasıl çıktın?

Kirobo: Kounotori’nin* üzerinde Tanegashima Uzay Merkezi’nden

Wakata: Doğru ama Kounotori’nin üzerinde buraya nasıl geldin?

Kirobo: Kuş değil, tabii ki! O bir roket.

Wakata: Senin buraya gelmiş olman inanılmaz.

Kirobo: Ben bir robotum!

Proje kapsamındaki konuşmalar ve konuşma günlükleri ile diğer verilerin proje katılımcıları tarafından kullanılacağı da bildirildi. Projenin en önemli amacının ise insanlar ile robotların bir arada yaşamasını kolaylaştırmak ve gelecekteki olası robot iletişiminin uzayda yayılımını keşfetmek olduğu açıklandı.Kirobo’nun 2014 yılının Aralık ayında dünyaya döndürülmesi planlanıyor.

Kirobo ve bu proje hakkında daha detaylı bilgiye şuradan ulaşabilirsiniz.

* H-IIB Fırlatma Aracı ile kullanılan H-II Transfer Aracı’nın adı.

 

 

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar