Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Park Yeri Aramaya Son: Ford Kendi Kendisini Park Edebiliyor

İster beğenin ister beğenmeyin yakında otomobiliniz sizden daha iyi sürüş becerilerine sahip olacak. Bunda kazaların en yaygın sebepleri arasında insan hatasının olması yanı sıra, otomobillerin akıllı sürüş becerilerinin hızla gelişiyor olmasının da payı var. Kendi kendine park etme teknolojilerini lüks otomobillerde görmeye alışkın olsak da, Ford’un üzerinde çalıştığı gibi sürücüye ihtiyaç duymayan ve tek düğme ile çalışan versiyonu oldukça yeni.
Ford yoldaki cisimlere çarpmadan kendi kendine ilerleyebilen ve gideceği yere ulaştığında içinde bir insan olmadan kendi kendini park edebilen konsept otomobiller üzerinde çalışıyor. Ford’un kaza önleme teknolojisi yol üzerindeki engelleri tespit ederek fren ve direksiyonu kullanarak cisimlerin etrafından dolaşabiliyor.

Yapılan testlerde Ford Focus yoldaki yayaları, yavaşlayan araçları veya duran otomobilleri, radar, ultrasonik sensörler, ön kısma monte kameralarla tespit ederek sürücüyü uyarıyor. Eğer sürücü müdahale etmekte yavaş kalırsa, otomobil frenleme yaparak önce trafikteki boşlukları tespit ediyor.  Daha sonra elektronik olarak direksiyonun hakimiyetini alarak yolcuları güvenliğe ulaştırıyor.

Ford, sistemi saatte 60 km hıza kadar test etmiş. Sistem hayata geçtiğinde park yeri arama derdi de bitecek çünkü arabanız park yerini sizden önce tespit etmiş olacak.

Ford’un üzerinde çalıştığı modelin en dikkat çekici özelliği park için aracın yalnızca beşte biri kadar bir alana ihtiyaç duyması. Bu durum sıkışık trafikte park alanları açısından çok verimli olabilir.

 

 

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar