Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Otomobillerde en faydalı 8 sürüş destek sistemi

Daha güvenli sürüş için otomotiv üreticileri sürekli yeni teknolojiler araştırıyor ve uyguluyorlar. Gece görüş sistemlerinden, yaya tespit sistemlerine uzanan bu teknolojiler direksiyon başında daha fazla güvenliği sağlamaya çalışıyor. Buradaki kör nokta ve kuşbakışı görünümle ilgili olarak daha basit ve sonradan araca taktırılabilen kör nokta aynaları, kamera ve sensörler de bulunuyor.

Yaya ve bisikletli tanıma

Daha akıllı ve gelişkin teknolojik sistemleri kullanan araçların daha güvenli olduğu aşikar. Volvo’nun yaya ve bisikletli tanıma teknolojisinde tıpkı trafik ışıklarında olduğu gibi bisikletlileri ve yayaları uzaktan tanıdığında bir uyarı ışığı veriyor. Sadece gerçek bir acil durumda  uyarıyla birlikte yavaşlama başlıyor ve gaz aniden kesilmiyor.

Gece Görüşü

Gece görüşü teknolojisi, farlarınız daha yolu aydınlatmadan tehlikeyi fark edebiliyor. Termal görüntüleme ve infrared kullanarak yolda farlarınızın görmediklerini tespit edebilen gece görüşü sistemleriyle otomobiliniz tehlikeyi sizden önce fark edebilir. Görüntüler gelişkin kameralarla kaydedilip aracın kontrol panelinde veya head up display lerde gösteriliyor. Özellikle gece sürüşlerinde yay ve hayvan tespit edebilmesi güvenliğe çok büyük bir katkı.

Yaya dostu airbag ve tamponlar (Pasif Güvenlik)

Olabilecek çarpışmalarda yayaların güvenliğini sağlamak ve çarpışma kaçınılmazsa biraz yumuşatmak için araçların ızgara yapıları daha düz ve yüksek tasarlanıyor. Ayrıca Volvo V40 gibi bazı araçlarda çarpışmayı tespit edebilen sensörlerle yaya sıkıştığında motor kapağı airbag yardımıyla açılarak kafaya alınabilecek darbeleri önleyebiliyor. Volvo güvenliğe verdiği önemi yaptığı 1 Nisan şakasında da kullanmıştı.

Sürücü Yorgunluk Tespit Sistemi

İster müziği açın, ister kahve ve Redbull deneyin bazen yorgunluk sürüş sırasında da yakalayabilir. Birçok otomotiv markası sürücünün uykulu olduğunu tespit eden ve sürücüyü ikaz eden sistemler geliştirmiş durumdalar.  Bu sistemlerin bazısı kameraları ve yüz tanıma sistemlerini kullanarak sürücünün normalden farklı davranışını tespit edebiliyor. Mercedes, Volkswagen gibi markalar, sürüş tarzınızı geçmişteki sürüş tarzlarınızla kıyaslayan bir yazılım kullanarak sizi uyaran sistemler de kullanıyor. Bu tür bir yardımcı özellikle uzun yolculuklar için vazgeçilmez olabilir.

Şerit Takip Asistanı

Ford’un şerit uyarı sistemi sinyal vermeden şeritten çıkıldığında sürücüyü ikaz ediyor.  Lazer sensörler ve kameralarla şeritten sinyalsiz çıkıldığını tespit edebilen otomobil, sürücü koltuğuna ve/veya direksiyona titreşim vererek sürücüyü uyarıyor. Bazı markalarda aktif güvenliğe geçilerek araç kendi kendisini şeride geri sokuyor.  Şerit takip sistemleri şerit ayrımları net bir şekilde belirli yollarda çalışabiliyor. Yani eski yolları kullanırken efektif olamıyorlar.

Kuşbakışı görünüm (Birds Eye View)

Aracın kilit bölgelerine monte edilmiş kameralarla artık çevrenin 360 derece görüntüsünü almak mümkün. Dar alanlara park ederken böyle bir yardımcı çok işe yarayabilir.  Yan aynalara, aracın alt kısmına, motor kapağına ve diğer noktalara yerleştirilen kameralar görüntüleri birleştirerek araç seyir halindeyken de kuşbakışı görünüm yaratıyorlar. Bazı araçlarda sürücü tek bir kameradan da görüntü almayı seçebiliyor. Böylece araçların büyüklüğünü tam algılayamamaktan kaynaklı çarpmalar da engellenebiliyor.

Aktif Adaptif Frenleme ve Çarpışma Önleyici Sistemler

Aktif frenleme sistemleri potansiyel tehlikeleri tespit ederek, çarpışmadan kaçınmak için frenleme yapabiliyorlar. Bazı sistemler bu fikri bir adım daha ileri taşıyarak otomatik bir frenleme yapmadan önce çarpışma önleyici modda sürücüyü uyarabiliyor. Barikatlar ve diğer araçlarla ani çarpışmaları önlemek için ve özellikle dur kalk trafiğin yoğun olduğu alanlar için birebir.

Kör nokta tespiti

Özellikle sollama yaparken sensörler ve lensler yardımıyla özellikle aracın yakınındaki ve yan taraflarındaki araçların varlığını tespit edebilen sistemler sürücüyü görsel ve işitsel olarak sollamak için en doğru zamanla ilgili uyarıyor.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar