Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Otomobiliniz Sizi Gözetliyor: Öğrenebilen Otomobiller

Otomobillerimizin yapabildikleri her geçen gün daha da gelişiyor. Önce park sensörleri olmadan yapamaz olduk, sonra geri görüntü kameralarına alıştık. Şimdi ise otomatik sürüş özelliklerine doğru hızla ilerliyoruz.

Hızla ilerleyen otomobil teknolojilerinin gelişiminin birkaç farklı boyutu var. İlki otomobil üreticilerinin, araçlara entegre ürettikleri donanım ve sistemler. Özellikle lüks otomobil üreticilerinin yüksek güvenlik sağlayan interaktif sistemleri, ortalama bir sürücüyü şaşırtabilecek yeteneklerle donanımlı. Yine de bilgi ve eğlence sistemleri akıllı telefonların hızına yetişemiyor.

İkincisi, otomobil üreticisi olmayan 3.kişi konumundaki firmaların geliştirdikleri yazılım ve donanımlar. Son dönemlerde otomobil üreticileri teknolojiye ayak uydurmak zorunda kaldılar. Fakat bir akıllı telefonun yenilenme hızına yeni neslinin çıkma hızı düşünülürse, bir otomobilin bu hıza yetişebilmesi çok zor.  Bu nedenle esas gelişimde aslında otomobil üreticisi olmayanların girişimleri çok kritik bir rol oynayacak.

Bu alan henüz tamamen keşfedilmemiş uzay olduğundan, çok kısa sürede bu konunun yasal ve hukuki altyapısının da sıfırdan oluşturulması gerekecek. Örneğin Google Glass takıyorken otomobil kullandığı için kendisine dava açılan Cecilia Abadie daha bugün berat etti. Hakim, sürüş sırasında Google Glass’ın kullanılıp kullanılmadığının anlaşılamayacağına karar verdi. Eğer suçlu bulunsaydı suçu “otomobil kullanırken televizyon izlemek” olacaktı. Bugünkü yasalarımızla olanın en iyisi bu kadar. Aynı şekilde, tüm büyük otomobil üreticileri, sürücüsüz otomobil denemeleri için ciddi fonlar ayırıp, denemeler yaparken, Nissan 2020’de sürücüsüz otomobil sözü vermişken, sürücüsüz otomobilin kaza yapması durumunda da kimin suçlu olacağı konusunda büyük bir karmaşa var.

Üçüncü ve en önemlisi ise “Big Data”. Birbirleriyle ve çevreleri ile etkileşim kurabilen otomobiller, her alanda veri kaydı yaparak, hem sürücüler hem de tüm otomotiv endüstrisi için anlamlı sonuçlara neden olacaklar. Bu konu markaların, müşterileriyle şu anda yetkili satıcılar üzerinden olan kısıtlı etkileşimini de artıracağı için devrim niteliğinde gelişmelere neden olabilir. Örneğin otomobiliniz yalnızca kendi kendisini park etmekle kalmayacak, aynı zamanda size boş park yerlerini de bildirebilecek. Gideceğiniz yere ne kadar sürede ulaşabileceğinizi, trafiğin gerçek zamanlı durumunu değerlendirerek ve en kısa rotayı belirleyerek size sms atabilecekler. Hava durumuyla birlikte, değişen hava şartlarındaki sürüş ve park alışkanlıklarınızı izleyerek size uygun öneriler yapabilecekler. Trafikteki sürüş avantajlarının yanında, tıpkı bir yapay zeka gibi öğrenebilen otomobiller bildiğimiz anlamda bir çağın sonunu getirecekler. Buradaki en büyük problem ise gizlilik ihlalleri konusu.

Şu anda yukarıda bahsettiğimiz her bir grup kendi başına ilerliyor. Bir süre sonra hepsinin birbiriyle çalışabilir olması gerekecek. Örneğin Google Glass’ta, sürücünün kafası, sürüş esnasında belli bir açıdan daha fazla düşerse sürücüyü sesle uyaran bir sürücü dikkat takibi uygulaması geliştirildi. Bu özellik şu anda yalnızca lüks otomobillerde bulunurken, Google Glass ile her otomobilde kullanılabilen bir teknoloji olabilir.

 

 

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar