Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Otomatik park edebilen, şerit değiştirebilen araçlar Nissan'dan

Nissan, sürücüsüz sürüşün otomotiv teknolojilerinin geleceğini temsil ettiğini müşterilerine gösterebilmek için bir dizi akıllı sürüş özelliğini araçlarına entegre etmeyi planlıyor.

Nissan & Renault işbirliğinin başında bulunan Carlos Ghosn, 2016 yılının sonunda, birçok modelde bazı sürüş özelliklerini otomatikleştireceklerini açıkladı.

Pazara, otomobillerin otobanlarda kendi kendilerini güvenle sürebilmelerini sağlayan “sıkışık trafik pilotu teknolojisini getireceklerini söyleyen Ghosn, ayrıca otomatik park edebilen sistemleri de birçok farklı modelde sunacaklarını da ekledi.

Japon üretici, 2018’e kadar, yoldaki tehlikeleri tespit ederek aksiyon alabilen ve şerit değiştirebilen otomobilleri dünyaya sunmayı hedefliyor.

2020’den önce Nissan’ın ürettiği araçlar, şehir içi yollarda ve kavşaklarda sürücü müdahalesine gerek kalmadan seyir halinde olabilecekler.

%100 sürücüsüz değil, sürücü yardımcısı teknolojiler

Nissan’ın hedefi “önemli” otopilot özelliklerini pazara ilk sunan marka olmak diyor Ghosn. Google’ın sürücüsüz otomobilinden ve tamamen sürücüsüz sürüş çalışmaları yapan diğer markalardan farkı akıllı sürüş özelliklerinin sürücüyü destekler nitelikte olması.

Google, 2 kişilik sürücüsüz otomobili üreticilerden ümidi kesip en sonunda kendisi üretmişti. Volvo, Mercedes-Benz, Audi, General Motors ve Ford’un da aralarında olduğu birçok üretici de sürücüsüz sürüş teknolojileri üzerine testler yapıyorlar.

Konusunda en yetkin kuruluşlardan olan IHS Otomotiv’in bu yıl yaptığı bir araştırmaya göre 2025 ile birlikte her yıl dünya çapında 230 bin sürücüsüz otomobil satışı gerçekleşiyor olacak.

Neden sürücüsüz sürüş özellikleri?

Otomobil üreticilerini sürücüsüz sürüşe doğru iten çok önemli sosyo-ekonomik gelişmelerin olduğunu belirten Carlos Ghosn, bunların ilkinin dev metropollerin artık global şehirler haline gelmeleriyle trafik yönetimi, emisyon gibi sorunları kritik hale getirmeleri olduğunu söyledi. İkinci en büyük nedenin ise dijital teknolojilerle iç içe olan kullanıcıların otomobillerinin içlerindeyken de bunu sürdürmek istemeleri ve bu yönde talep oluşması olduğunu ve sadece gençlerin değil, yaşlanan nüfusun da daha güvenli sürüş için teknolojiden yararlanmak istediklerini ve bu yönde talep oluşturduklarını söyledi.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar