Mercedes, model isimlerini değiştiriyor

2015 yılı ile birlikte Mercedes, modellerinde daha standardize edilmiş bir isimlendirme sistemine geçiyor. Markanın bunu yapmaktaki amacı çeşitliliğin içindeki düzenin daha basitçe anlaşılabilmesini sağlamak.

Mercedes-Benz, 2015’ten itibaren SUV tipi araçlarının tümünü  “G” harfi temsil edecek. Yeni model isimleri şöyle:

GLA değişmedi. Şu anki GLK yeni isimlendirmede GLC olacak. Şu anki M sınıfı GLE, GL sınıfı SUV tipi araçların S serisi olarak GLS olarak değişecek.

Maybach: Dönüşüm muhteşem olacak!

Diğer model serileri görece aynı kalıyorlar. CLA ve CLS şu anki isimlerini korurken, SLK, yeni isimlendirme sisteminde SLC olacak.  Ayrıca motor çeşitlerini tanımlayan “BlueTEC, elektrikli, hibrid  gibi ifadeler de markanın yeni sistemi ile tarih oluyor. Yeni sınıflandırma çok daha basit:

C- CNG, doğalgaz

D-Şu anki BlueTEC veya CDI, artık dizel

E- Fişli hibrid, BlueTEC fişli hibrid gibi kavramlar yerini basitçe “elektrikli” ye bırakıyor

F- Fuel cell denilen yakıt hücreli araçları temsil edecek

H- dizel hibridlerin de içinde olduğu hibrid modelleri temsil edecek.

Yeni Mercedes-Benz sınıfları

Değişiklikler bununla sınırlı değil. Mercedes-Benz bir süre önce sonlanan markası Maybach’ın  S serisi lüks, uzun ve konforlu bir sedanda yaşayacağını açıklamıştı. Bu ay sonunda ilk model Los Angeles Fuarı’nda tanıtılacak. Mercedes-Maybach S600 adı verilen seri AMG platformunu kullanıyor ve modelde hem Maybach hem de AMG logoları yer alacak.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar