Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Mercedes, Araçlara Entegre QR Kodlarla Hayat Kurtaracak

QR kodlarını reklamlarda ve tanıtımlarda görmeye alışkınız ve oldukça da kullanışlılar. Fakat son model Mercedes-Benz’lerde bulunan- ve son 10-20 yıl arasındaki Mercedes ve Smart modellerine de eklenebilecek olan-, QR kodlar hayat kurtaracak.  Mercedes-Benz, yeni modellerine bir kaza durumunda kurtarmaya gelen ekiplerin aracın her detayını görebilmelerine olanak tanıyan QR kodlar ekliyor.

Bir kaza anında, kurtarma ekiplerinin araçtaki kişileri araçtan çıkarmaları çoğu durumda çok büyük risk içeriyor. Zamana karşı yarışılan acil durumlarda kurtarma ekiplerinin uğraşmak zorunda kaldıkları aracın kendilerine zaman kazandıracak detaylarının farkında olmayabiliyorlar. İşte Mercedes, böyle durumlar için aracı tüm teknik detaylarının ve güvenlik bilgilerinin bir tarama uzakta olduğu QR kodlar hazırlayarak ürettiği modellere entegre ediyor.

2013 sonundan itibaren yeni modellerinde standart olarak uygulamaya koyduğu bu yeni sistem, bu aydan itibaren Smart modellerinde de kullanılmaya başlayacak.  QR kodlar, yakıt deposunun kapağında ve ön kapıyı tavana bağlayan alanda yer alacak. Güvenlik deyince Mercedes’in yerini bildiğimizden, bu bölgelerin nasıl tespit edildiğine de şaşırmadık. Kaza araştırmacıları ile görüşülerek çoğu kazada bir aracın en ulaşılabilir noktalarının bu alanlar olduğu ve sadece çok nadir durumlarda her iki bölgenin de aynı anda hasar almasının mümkün olduğu doğrulanmış.

İyi haber, QR kodlar sadece son modellerde değil, 1990 yılına kadar olan tüm araçlara uygulanabilir olacak. Uygulamanın yetkili servislerde genelde ücretsiz olarak yapılacağı da açıklandı. Türkiye’de henüz bir duyuru yapılmadı, fakat kısa sürede yapılacağını düşünüyoruz.

 

 

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar