Lüksün hareketli hali: Mercedes-Benz Sürücüsüz F 015

Mercedes-Benz, Las Vegas’ta düzenlenen CES 2015 Fuarı’nda inanılmaz dikkat çeken sürücüsüz bir konsept model tanıttı.  “F 015 Luxury in Motion- Hareket halindeki lüks” adı verilen model bir otomobilden ziyade lüks ve sürücüsüz bir limuzine benziyor.

Mercedes F 015, fütüristik bir sanat eserine benziyor

Üreticisi araca tıpkı bir sanat eseri gibi yaklaşıyor. Otomobil kavramının bir ulaşım aracı olmaktan, kişisel bir dinlenme ve tazelenme alanına dönüştüğünü göstermeyi amaçladığını söylüyor Daimler.

Konsept modelde kendi etrafında dönebilen koltuklar var

Konsept modelde kendi etrafında dönebilen koltuklar var

İçine baktığınızda ne demek istediğini anlıyorsunuz üreticinin. Dört konforlu koltuk kendi etraflarında araç hareket halindeyken bile dönebiliyor ve içeride 360 derece kameraların görüntülerini de yansıtabilen 6 dijital ekran bulunuyor. Mimiklerinizi ve göz hareketlerinizi izleyen araçla iletişim kurmamak imkansız.

Aracın hareketli koltukları, seri üretim modelleri için güvenlik açısından şu an uygun değil

Tüm yeni nesil araçlar gibi Mercedes-Benz F 015 de karbon fiber plastik karışımından oluşuyor ve 26” tekerleklere sahip. Tüm çekiciliğine rağmen Mercedes yetkilileri konsept modeldeki çoğu özelliğin satış modellerinde daha uzun yıllar görülemeyeceğini söylüyor, örneğin hareket halindeyken dönebilen koltuklar öndem çarpışma güvenliği nedeniyle onaylanması mümkün olmayan detaylardan.

Mercedes-F-015-8

Sürücüsüz sürüşi otomobili bir ulaşım aracı olmaktan çıkaracak.

Sürücüsüz olması kısmına gelince, detayları açıklanmasa da konsept modelin elektrikli olduğu söylendi. Sürücü taraftaki gaz ve fren pedalları da sürücüsüz tarafta dev bir atılım olmadığına işaret eder nitelikte.

Mercedes-Benz Sürücüsüz Kamyon!

Sürücüsüz modda mavi, sürücü ile beyaz led ışıklarla araç modunu dışarıya belli edebiliyor.“21. Yüzyılın en önemli tek lüksü kişisel alan ve zaman” diyen Dieter Zetsche, sürücüsüz sürüş konusunda 2 yılda S500 ile büyük yol katettiklerini vurguluyor.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar