Lada Vesta, krize rağmen Türkiye'ye gelecek mi?

Türkiye ve Rusya arasında olan karışıklık iki ülke arasında ithalat-ihracat kısıtlamalarına kadar gitti. Krizin tansiyonunun düşmemesi de bu durumun bir süre daha devam edeceğini gösteriyor.

Lada Vesta‘nın Türkiye’ye gelmesini bekleyen binlerce insan var ve şu anda Lada Vesta’yı bekleyenlerin sorduğu bir soru var. Lada Vesta hala Türkiye’ye gelecek mi?

Lada Vesta

Lada Vesta Türkiye’ye gelirse fiyatı ne kadar olacak?

Lada Vesta’nın Türkiye’ye ne zaman geleceği ve Lada Vesta fiyatı, Rusya Türkiye krizinden önce de belli değildi. Rusya’da 25 Kasımda satışa çıkan Lada Vesta‘nın Türkiye’de ne zaman satışa çıkacağı hala belirsizliğini koruyor.

Rusya yaptığı açıklamada 2015 sonuna kadar 6 bin adet Lada Vesta Üretimi yapacağını ve bu araçları Rusya iç pazarında satışa sunacağını açıklamıştı. 2016 yılında içinde ise 70 bin araç üretilip Rusya iç pazarına ve dünyaya satılacak. Türkiye pazarına da 2016 yılının ortasında gelmesi bekleniyor.

Rusya’nın Otomobil Üretimine Putin Etkisi

Rusya Lada markası adı altında 1966 yılından beri otomobil üretiyor. Yerli imkanlarla üretiği bu otomobiller Rusya’nın sert doğa koşullarına dayanıklı olduğundan ve ucuz olduğundan dünyanın bir çok yerinde de talep görüyor.

Bloomberg’in analizine göre Putin’in Rusya devlet başkanı seçildiği 2000 yılından itibaren Rusya’nın üretiminde genel olarak bir artış yaşandı. Ama otomobil üretimi bu artıştan nasibini alamadı.

rusya araba üretimi

Rusya'da Otomobil Üretimi ve Putin

Putin öncesinde kısmen istikrarlı bir şekilde artış gösteren otomobil üretimi Putin döneminde hızlı bir düşüş yaşadı. Putin, Yeni Lada Vesta’nın bu durumu değiştirmesini hedefliyor hatta aracı kendisi test etti.

Lada Vesta Fiyatı

Lada Vesta’nın fiyatıyla ilgili de belirsizlikler var. Aracın bu kadar popüler olmasının nedeni aslında biraz da fiyatı. Lada Vesta’nın üreticisi olan AvtoVaz yaptığı açıklamada Lada Vesta fiyatı 6 bin dolar olacak demişti. Lada Vesta’yı test eden Vladimir Putin‘de bu fiyatı onaylıyor gözüküyor. 6 bin dolarlık etikete göre Lada Vesta’nın Türkiye satış fiyatı vergiler dahil 28 bin 30 bin TL arasında olması bekleniyor.

Lada Vesta, Testleri Başarıyla Geçti

Lada markası Türkiye’de sağlamlığı ve dayanıklılığı ile biliniyor. Hatta kendine ait sadık bir hayran kitlesi de var. 2015 Moskova Otomobil Fuarında görüldüğünden beri Lada Vesta‘nın eski Lada modelleri kadar sağlam olduğu merak konusuydu.  Almanya’da yapılan testlerde Lada Vesta bu sorulara cevap verdi. Almanya’da yapılan ABS ve denge testlerinde Lada Vesta başarılı sonuçlar elde ederek kendini kanıtladı.

Yeni Lada Vesta

Lada Vesta Özellikleri ve Lada Vesta Test Sürüşü

Lada Vesta üretimini üstlenen AvtoVaz seri üretim için 76.6 milyon dolarlık bir ek yatırım yaptı. Yaptığı bu yatırımla beraber Lada Vesta’nın Rusya’da üretilen en iyi araç olacağını da açıkladı.

AvtoVaz’dan yapılan açıklamaya göre Lada Vesta 1.6 litrelik benzinli bir motorla piyasaya çıkacak. Bu motor 87 HP ve 106 HP güç üreten iki farklı üniteye ve 5 ileri manuel şanzımana sahip.

 

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar