Jaguar'dan 360 derece görüş sağlayan ön cam

Jaguar, aracın ön camını tutan çerçeveleri şeffaflaştırarak sürücüye 360 derece görüş alanı sağlayan ve sürüşü şehir ortamında inanılmaz kolaylaştıran yeni teknolojisini tanıttı.

Hayali bir aracı takip ederek   varacağınız noktaya ulaşabiliyorsunuz

Hayali bir aracı takip ederek varacağınız noktaya ulaşabiliyorsunuz

360 derece sanal ve şeffaf şehir ön camı adı verilen teknoloji ile sürücü, ön camı tavana bağlayan çerçeveler yokmuş gibi etrafı görebiliyor. Bu çerçeveler aracın iç kısmında aracın dışına yerleştirilmiş kamera görüntüleri gerçek zamanlı olarak yansıtabiliyor.

Bu kadarla da kalmıyor, aracın her yönündeki yayalar, bisikletliler ve diğer araçlar tespit edilerek ön cama yansıtılan HUD sistemine bağlanarak belirginleştiriliyor. Çarpışma riski olduğu anda bunlar öne çıkarılarak alarm veriliyor.Buna benzer bir çarpışma önleyici teknolojiyi Volvo da kullanıyor.

Sistem diğer bir enteresan özelliğiyle filmlerden fırlamış hissi yaratıyor. Bilmediğiniz bir şehirde eğer bir taksi tutarak sizi gitmek istediğiniz yere götürmesini istemişseniz bu özelliği çok seveceksiniz.  Hayalet aracı takip etme navigasyonu, önünüzde ilerleyen hayali bir araç yaratarak sizi gideceğiniz yere ulaştırıyor.

Head Up Display- HUD- Göstergeler ne kadar sağlıklı?

Bu kadar hareketli bir ön camla sürüş tabii dikkat dağıtıcı da olabilir. Bu yüzden sistem fabrika ayarında kapalı olarak geliyor fakat sürücünün hareket yönüne göre etkinleşiyor. Bu teknolojinin bir sonraki aşamasında ön camda civardaki benzin istasyonlarındaki fiyatları, otoparklarda yer olup olmadığı gibi bilgiler de bu ekranlardan aktarılabiliyor olacak. Tabii bir kez oturduğunda arkasından reklamların da gelmesi çok mümkün. Sürüş sırasında yakındaki süpermarketin indirimlerinden de haberdar olmak zorunda kalabiliriz.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar