Honda, trafik sıkışıklığını oluşmadan önleyecek

Honda bir yıldır trafik sıkışıklığı potansiyelini tespit eden ve sıkışıklığı önlemek için alınabilecek en akıllı hareketi sürücülere öneren, üstelik yakıt tasarrufu da sağlayan bir sistem üzerinde çalışıyor. Sistem, düzensiz hızlarda ilerleyen ve gereksiz fren yapan araçların trafiğin akışını bozuyor olduğu prensibine dayanıyor.HondaJakarta, Endonezya gibi Dünya’nın trafik sıkışıklığının yoğun olduğu bazı bölgelerinde yapılan sokak testlerinden sonra Honda mühendisleri, bu yeni teknolojinin etkinliğini doğrulamışlar.

Trafikteki araçlar, Honda tarafından geliştirilen ve bir sunucuya bağlı olan özel bir akıllı telefon uygulamasını kullanarak aslında birbirleriyle haberleşebilir hale geliyorlar. Uygulamayı sunucusuz yani bireysel olarak kullanmak isteyenler için de ayrı bir sürüm bulunuyor.

Trafikteki tıkanma nasıl önleniyor?

Uygulama, aracın hızlanması ve yavaşlamasından bir hız paterni çıkararak, sürüş tarzının trafik sıkışıklığına neden olup olmayacağını tespit edebiliyor.  Eğer trafik sıkışıklığına yol açacak bir hızlanma veya yavaşlama paterni varsa, aracı yolda seyir halindeki diğer araçlarla hizalamak için akıllı telefon uygulaması, ekranda renk değişimleri ile sürücünün kendi sürüşünün etrafla uyumlu olup olmadığına göz atmasını sağlayarak destek oluyor.trafik sıkışıklığıSürüş tarzı normalken ekrandaki renk yeşil. Sürüş tarzının trafik sıkışmasına neden olabileceği durumlarda (fazla hızlanma ve sık fren) renk mora dönüşerek sürücüye trafikteki akışa daha uyumlu konumlanması gerektiğini anlatıyor.

Honda, sistemin kullanılmasıyla %20′ye yakın yakıt tasarrufu sağlanabileceğini iddia ediyor.

Bu sistemin getirisi, araçların trafikte birbirleriyle etkileşim kurabilmelerinin yararlarından yalnızca bir tanesi.  Araçların birbirleriyle ve çevreleriyle etkileşime geçebilmeleriyle birlikte, yollar da sürücüler de daha güvenli hale gelebilir. Dahası, yakın bir gelecekte sürücüsüz sistemler bir kaza riskini de hesaplayıp kazanın gerçekleşmesini önleyen aksiyonlar alabilecekler. Sistemin ne zaman piyasada olacağı ise merak konusu.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar