Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Ford’un İlk Sürücüsüz Aracı Test Sürüşünde

Bu hafta Ford’un ilk sürücüsüz otomobili,  -prototipi demek daha doğru olur- bu hafta yola çıktı. Ford Fusion Hibrid Araştırma Aracı, Michigan Üniversitesi işbirliği ile geliştirilmiş.  Ford bu prototipi, tam otomatik sürüşün sınırlarını ve kısa ve orta vadede ne derece uygulanabileceğini test etmek için kullanacak.

Ford’un 2013 Fusion modeli, hali hazırda aracı otomatik durdurabilen, şerit takibi yapabilen, sürücü şeritten çıktığında aracı şeride geri getirebilen hatta paralel park yapabilen adaptif cruise control sistemi kullanıyor.

Volvo, Kendi Kendisini Sürebilen Otomobilleri Trafiğe Çıkartıyor

Bu yeni prototip ise Google’ın test aracı gibi LIDAR kullanıyor. Bu sayede yolu saniyede 2.5 milyon kez tarayabilen araç,  bir yarasa veya bir yunusun çevresini ses yerine ışıkla 3 boyutlu olarak görebiliyor. 60 metrelik bir yarıçapla infrared taraması yaparak çevresinin üç boyutlu bir modelini çıkarabiliyor.  Aracın sensörleri, duran cisimleri veya yayalar, araçlar bisikletlileri tespit edebiliyor. Bir futbol sahası büyüklüğündeki bir alanda bir kağıt poşetle, bir küçük hayvanı da birbirinden ayırt edebiliyor.

Değişen hava şartlarının bile son derece kompleks problemler oluşturduğunu ve tam otomatik sürücüsüz otomobillerin çok yakın olmadığını belirtiyor Ford araştırma ekibinin yetkilileri. %100 olmasa da %90 oranda otomatik sürüşün mümkün olabileceğini de ekliyorlar.

 

 

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar