Ferrari 458 Speciale, Frankfurt Otomobil Fuarında

Ferrari’nin en güçlü V8 modeli olan 458 Speciale, 458 Italia’nın ekstrem ve teknolojik olarak geliştirilmiş bir versiyonu. 458 Italia’nın, güç aktarım organı, aerodinamik yapısı ve aracın temel dinamiklerinin yeniden yorumlanarak yaratılan 458 Speciale,Eylül ayında Frankfurt Otomobil Fuarı’nda tanıtılacak.ferrariFerrari’nin uluslararası arenada iki yıl üst üste “Yılın En İyi Performans Motoru” unvanını kazanan Berlinetta motorunun sıra dışı teknolojilerle yeniden yorumladığı 605 beygir gücündeki  doğal havalandırmalı V8 motoru, 2,13 kg/hp’lik eşsiz güç ağırlık oranıyla, 0’dan 100 km/s hıza sadece 3.0 saniyede çıkarken, 0 – 200 km/s hızlanmasını da 9.1 saniyede gerçekleştiriyor. Yeni V8 motor bu özellikleriyle, yolda kullanılan doğal havalandırmalı bir motor için gelmiş geçmiş en yüksek değerlere sahip bulunuyor.

458 Speciale üzerinde yapılması hedeflenen aerodinamik değişikliklerle aracı şimdiye kadar hiç olmadığı kadar performans odaklı hale getirmek için,1290 kg lık araç üzerinde  Pininfarina ile Ferrari Stil Merkezi birlikte çalışmışlar. Aracın yere basma kuvvetini dengeleyen, sürtünmeyi azaltan hareketli ön ve arka aerodinamik parçalar, 458 Speciale modelini aerodinamik açıdan Ferrari tarihinin en verimli seri üretim aracı haline getirmiş.Ferrari 458 Speciale458 Speciale’nin en yenilikçi özelliklerinden biri de yüksek hızlarda aracın kontrolünü sağlamayı kolaylaştıran ve böylece sürüş hissini önemli ölçüde artıran “Savrulma Açısı Kontrol Sistemi” (SSC).  SSC, geliştirilen yeni bir algoritma sayesinde, aracın savrulmasının anlık analizini gerçekleştiriyor, bu değerleri hedef değerle karşılaştırıyor ve tork yönetimiyle, tekerlek arasındaki tork dağılımını optimize ediyor. Ferrari 458 Speciale, 9000 devirde 540 Nm’lik maksimum tork değeriyle de farkını ortaya koyuyor.

Performansı artırmak için özel olarak üretilmiş Michelin Pilot Sport Cup 2  lastiklerini kullanan 458 Speciale, aynı zamanda tüm Ferrari’ler arasında en yüksek yatay hızlanmaya sahip.  Aracın 458 Italia’dan daha yüksek ama görece yakın bir fiyatı olacağı bekleniyor.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar