Faraday Future Zero1, 1000 hp gücüyle Tesla'ya rakip

Faraday Future Zero1, CES 2016 fuarında Tesla‘ya rakip olarak gösterilen sıradışı bir otomobil. Batmobile‘e olan benzerliği, yüksek performansı ve son teknoloji ürünü özellikleri ile öne çıkan Faraday Future Zero1, CES 2016’nın en çok dikkat çeken araçlarından biri oldu.

Faraday Future Zero1: %100 elektrikli bir süper otomobil 

CES 2016 fuarına adeta damga vuran Faraday Future Zero1, yüzde yüz elektrikle çalışan bir otomobil. Dört farklı elektrikli motora sahip alanın aracın toplam gücü 1000 HP. Araç Tesla’ya nasıl rakip derseniz, elektrikli motorlarıyla mükemmel bir güç üreten FFZero1 100 km/s hıza 3 saniyenin altında ulaşıyor ve 200 km/s maksimum hıza çıkabiliyor.

BMW ve Tesla’nın mühendis ve tasarımcıları hazırladı

Faraday Future Zero1, BMW ve Tesla mühendis ve tasarımcıları tarafından hazırlanmış.

BMW ve Tesla mühendisleri Faraday Future Zero1’da yeteneklerini konuşturmuşlar

Tasarımıyla da oldukça dikkat çeken araç tek kişilik olarak tasarlanmış. Camdan bir tavan, sert çizgiler ve ön kaportayı kaplayan ince far tasarımından bir kaç detay. İç tasarımında ise yarış araçlarında bulunan bir direksiyon yer alıyor. Gösterge paneli ise oval bir LED ekrandan oluşuyor.

Direksiyonda akıllı telefon için özel bir bölme var

Akıllı telefona bağlanan, hatta akıllı saate bağlanan araçları gördük. Ama Faraday Future Zero1 akıllı telefonla en iyi bağlantı kuran araç. Zero1’in direksiyonunda akıllı telefon için özel bir bölme bulunuyor. Buraya telefon yerleştiriliyor ve gösterge paneli özelliği görüyor. İsteğe göre navigasyon, hız, araç bilgileri telefon ekranınına yansıyor.

Sürücü koltuğu NASA desteğiyle geliştirilmiş

Zero1’in direksiyonunun yarış arabalarının direksiyonuna benzemesi tesadüf değil. Zero1 yarış pistleri için geliştirilmiş bir otomobil. Sürücü kabini de yarışlar için özel orak tasarlandı ve sürücü koltuğunun en iyi şekilde konumlandırılması için NASA‘dan destek de alındı.

Bunun yanında Zero1’in yarışları için özel bir kask da tasarlandı. Bu kask yarış sırasında sürücüye oksijen ve su takviyesi yapılmasını sağlıyor.

Konsept modelin üretime geçip geçemeyeceği şu an belli değil. Ama üretici firmanın Nevada’da üretim yapma umudu var:

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar