Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Cruise Control, Trafik Sıkışıklığını da Önleyebilir

Pazartesi sabahı, Cuma akşamı,  okullar açıldı servisler yüzünden, kaza var, köprüde çevirme var gibi cümleler artık kimseyi etkilemiyor. İstanbul’da insanlar trafiğe bir gerekçe belirlemeyi bırakalı çok oldu çünkü artık her gün her saat trafik yoğun.

Amerikalı MIT profesörü de konvoy halinde işe gidip gelmeleri sırasında benzer hisleri paylaşmış olmalı ki kendi tecrübelerinin verilerine dayanarak bir sistem geliştirmiş. Sistemin detaylarını açıklayan makale geçtiğimiz günlerde yayınlanmış bulunuyor.

Adaptif Cruise Control Sistemlerinin bulunduğu otomobillerde öndeki aracın hızını ve takip mesafesini ölçen bir radar bulunuyor.  Böylece öndeki araç yavaşladığında, siz ve diğer araçlar da zincirleme yavaşlıyorsunuz.

Profesör Berthold Horn’un fikri, varolan sistemi bir adım ileri taşıyarak cruise control sisteminin hem öndeki hem de arkadaki aracın hızını izleyerek, sizi bu iki aracın hızları arasında bir hızda ilerlemeye zorlamasına dayanıyor. Böylece trafikte tıkanma olmadan akış sağlanabilecek.

Üstelik tüm bunlar pahalı radar sistemleri yerine, otomobil üreticilerinin şu anda yaya tespit sistemlerinde zaten kullandıkları kameralar kullanılarak yapılabilecek.

Meraklıları çalışmanın tamamını bu adresten inceleyebilirler

 

 

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar