BMW iGenius: Yapay Zeka ile Sohbet Etmek

Elektrikli otomobillerin yeni ve ilgi çekici dünyasında her geçen gün bir yenilikle karşılaşıyoruz. BMW, kullanıcıların sorularını bayiye gitmeden yanıtlayabilen bir sistem geliştirdi. i Genius adı verilen yapay zeka hizmeti kullanıcıların sorularını anlayarak, BMW’nin yeni elektrikli otomobilleri ile ilgili veritabanını eşleştirerek soruları yanıtlayabiliyor.

Yeni geliştirilen sistem kelimeleri anlayabiliyor, kelimelerin kapsamını ve sorunun arkasındaki düşünceyi algılayabildiği için de en uygun yanıtı gerçek zamanlı olarak verebiliyor hatta ek sorularla küçük bir sohbet de başlatabiliyor. Üstelik bu teknolojiden yararlanmak için tek gereken  bir kısa mesaj yazmak.

BMW’nin yeni yapay zeka sistemi London Brand Management firması tarafından geliştirilmiş. Firmanın başında ise 19 yaşında genç bir girişimci var, Dmitry Aksenov.  Genç girişimci, yapay zeka yazılımlarının çığır açıcı nitelikte olduğunu ve  BMW müşterilerine doğru zamanda, doğru yerde doğru bilgiyi sunmak için bir kanal oluşturduğunu açıklıyor. Bu şu demek aslında, gecenin bir yarısı olur da i8’in kaç beygir gücünde olduğunu merak ederseniz bir sms atarak, BMW yapay zeka hizmetiyle bir sohbet başlatabilirsiniz.

Şu an için sistem sadece İngiltere’de mevcut ve yalnızca sms ile çalışıyor. Çok ilginç ve faydalı bu hizmet, BMW’nin i kullanıcılarına araçların teslimiyle birlikte oluşacak soruları da cevaplamaya devam edecek.

 

 

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar