Audi'ler yoğun trafikte kendi kendine gidecek

Audi, trafiğin sıkış olduğu zamanlarda sürücüye kolaylık sağlaması için sürücüsüz araç teknolojileri üzerinde çalışan markalar arasında yer alıyor. Trafik sıkışıklığında Audi, aracın kendi kendine gitmesini sağlayan Audi Congestion Pilot sistemi adını verdiği teknolojiyi ABD’deki bir otoyolda başarılı bir şekilde test etti.

ABD’nin Florida Eyaleti’ndeki Lee Roy Otoyolu’nda Audi’nin test edilen sürücüsüz araç teknolojisi 60 km ya da daha düşük hızlarda otomatik olarak devreye giriyor. Çok yakında seri üretim Audi modellerinde kullanılacak Congestion Pilot ( Sıkışık trafik pilotu )  sayesinde araç, hem kendi durumunu hem de çevresindeki araçların durumunu sensörler yardımıyla takip ediyor. Trafik sıkışıklığı sonra erene kadar araç rotasını da kendisi belirliyor. Congestion Pilot sayesinde araç, trafiğin akışına göre hızlanmayı ve frenlemeyi de otomatik olarak kendisi ayarlıyor. Trafik sıkışıklığı sona erdiğinde veya otoyolun sonuna gelindiğinde kontrol otomatikman yine sürücüye geçiyor. Herhangi bir nedenle sürücü kontrolü ele almadığında araç ise araç duruyor.

Audi’nin A7 Sportback ile test ettiği Sıkışık Trafik Pilot Sistemi, 22 adet sensör ve bir lazer scanner yardımıyla belirlenen rotayı tamamlayarak sürücüsüz araç teknolojisini halka açık otoyolda deneyen ilk otomobil markası oldu.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar