Audi’den Hep Yeşil Işığı Yakalamanızı Sağlayan Trafik Işığı Tanıma Sistemi

Audi, trafik ışıkları tanıma teknolojisiyle ilgili yeni detaylar yayınladı.  Amaç sürücülerin her zaman yeşil ışığı yakalamalarını sağlamak ve yakıt ekonomisine katkıda bulunmak.

Trafik ışıklarını tanıma sistemi, otomobili trafik ışıkları ağına,  merkezi bir trafik bilgisayarından bağlıyor. Bağlantı bir kez kurulduğunda, bilgi sistemi sürücüye bir sonraki kavşaktaki yeşil ışığı yakalaması için gereken hızı gösteriyor. Eğer zaten bir kırmızı ışıkta bekliyorsanız da, ışığın yeşile dönmesi için kalan zamanı gösterebiliyor.

En çarpıcı gelişme ise,  start-stop teknolojisinin olduğu otomobillerde sistemin trafik ışığı yeşile dönmeden 5 saniye önce aracın motorunu otomatik olarak çalıştırıyor olması.

Audi, sistemin “üretime hazır” olduğunu ve ürettikleri her modelde kullanılabileceğini söylüyor. Eğer bu gerçekleşirse muhtemelen kullanılabileceği yer olan Almanya’da bile 900 milyon litre yakıt tasarrufu yapılabilecek ve karbondioksit salınımı %15’e kadar azalabilecek.

 

 

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar