Audi artık daha da sessiz: Pirelli’den Audi’ye Özel Gürültü Engelleme Sistemi

Pirelli, Audi için ürettiği “Gürültü Engelleme Sistemi”ne sahip PZero lastikleri ile dış ses gürültüsünde 2-3 dB(A) yani yüzde 50 azalma sağlayarak daha konforlu ve çevreye saygılı birsürüş sunuyor.

Lastik gürültüsü, Avrupa Lastik Etiketleme yönetmeliğinin de önemli kriterleri arasında yer alan, hem çevre hem de konfor açısından önemli bir konu.  Audi Quattro için özel olarak üretilen  “Gürültü Engelleme Sistemi”ine sahip PZero lastikler, güvenlik ve performanstan ödün vermeden düşük ses gürültüsü ile konfor sağlıyor.

Arabanın içindeki gürültünün en önemli nedeni lastiğin hareket ederken yarattığı titreşimdir. Lastik gürültüsünün azalması sürüş keyfini önemli oranda artıracağı için otomotiv üreticileri de konuya çok önem veriyorlar. Lastiğin iç kısmına yerleştirilen ses emici sünger (sponge inside) gürültüyü azaltırken sürüş keyfini de arttırıyor.Pirelli, Audi Quattro’ya özel bu teknoloji ile gürültü seviyesinde hıza bağlı olarak 2-3 dB(A) seviyesinde azalma sağlamış.

Yapılan testler, gürültü engelleyici katmanların, fren mesafesi, yakıt tüketimi ya da dönme direnci gibi performansları etkilemediğini; sadece gürültüyü azalttığını göstermiştir. Pirelli Gürültü Engelleme Sistemi’nin kısaltması olan PNCS ibaresi (Pirelli Noise Cancelling System) lastiğin yanaklarına eklenmiştir ve bu terim lastiğin “sponge inside” teknolojisi ile üretildiğini göstermektedir. Bu teknolojinin kullanıldığı lastiklerin tanımlamalarına da “ncs” kısaltması eklenmiştir. Gürültü Engelleme Sistemine sahip 275/30ZR21 ölçülü PZerolar Audi RS7’de kullanılırken, 285/30/ZR21 ölçülü PZerolar ise Audi RS6’da kullanılmaya başlamıştır. Bu yeni teknolojinin hem kış lastiklerin de hem de diğer modeller de kullanılması için Audi ile işbirliğinde çalışmalar devam etmektedir.

 

 

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar