Audi, amortisörün tanımını fiberglasla yeniden yazıyor

Daha hafif otomobiller üretmek isteyen Audi, çeliğe oranla %40 daha hafif olan fiberglas amortisörleri geliştirdi. Audi, geliştirdiği yeni teknolojiyi bu yılın sonlarına doğru seri üretim modellerinin hepsinde kullanıyor olacak.

Audi’nin Ar-Ge çalışmasının bir ürünü olan hafif amortisörler, fiberglasın şekillendirilmesi ve plastik tutkalla (epoxy resin) kaplanmasıyla oluşturuluyor. Yeşil renkte üretilen amortisörler, çelik amortisörlere oranla daha kalın, hafif ve daha güçlü.

Orta segmentteki bir araçta çelik amortisörler ortalama 2,2 kg iken, Audi’nin fiberglas amortisörleri yalnızca 1,6 kg ağırlığa sahip. Ayrıca fiberglas amortisörler araç temizliğinde kullanılan kimyasal maddelerden veya kötü yol koşullarında ortaya çıkan küçük taşlardan da daha az etkileniyor.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar