Arabanız Kendisini Sürerken Volvo Sizin Ne Yapacağınızı Planladı

Volvo, uzun süredir sürücüsüz otomobil teknolojisi üzerinde çalışmalar yapıyordu. 100 araçla trafiğe açık yollarda test edilen Volvo Sürüş Destek Sistemi yakın tarihe verebileceğimiz en iyi örnek.

Volvo sürüş destek sistemleri

Volvo deneyimlediği sürüş destek sistemleri ve sürücüsüz otomobil çalışmalarıyla bir konsept hazırladı. Volvo Konsept 26 adını alan sistem hayallerdeki sürücüsüz otomobil teknolojisini gözler önüne seriyor.

Volvo Konsept 26

Volvo Konsept 26 şimdilik sadece sürücü bölümünden oluşuyor. Yani kaosere yerleştirilmiş bir araç yok. Ama bu haliyle bile sürücüsüz otomobil teknolojisine ne kadar önem verildiğini ve gelecekte karşılaşabileceğimiz sürücüsüz otomobiller hakkında önemli ip uçları veriyor.

Volvo Konsept 26’nın amacı rahat bir sürüş. Günümüzde test edilen sürücüsüz otomobillerde, araç kendi kendine giderken bile sürücünün aracı gözlemlemesi gerekiyor. Ama Konsept 26’da sürücünün aracı gözlemlemesine gerek yok. Sürücünün yapması gereken tek şey aracın gideceği adresi belirtip, sürücüsüz moda geçirmek.

Volvo Konsept 26 Giderken Keyfinize Bakın

Volvo Konsept 26, sürücünün konforu için geliştirilmiş bir sistem. Araç sürücüsüz moda geçince sürücü koltuğu geriye doğru çekilip geriye yatıyor ve direksiyon küçülüyor. Ayrıca sürücü kapısından şeffaf mini bir masa çıkıyor. Koltuk konforunun yanında torpido gözünde yer alan LED ekranda açılıyor. Böylece sürücü yolcuğuna devam ederken; trafikle, yolla ilgilenmesine gerek kalmadan keyfine bakabiliyor.

Volvo Konsept 26 Ne Zaman Hayata Geçecek?

Volvo, Konsept 26 dışında da bir çok sürücüsüz araç ve sürüş destek sistemi üzerinde çalışmalar yapıyor. Volvo Konsept 26’da bu çalışmalar sonucunda ortaya çıkan bir sistem. Konseptin ne zaman hayata geçirileceği beli değil. Ama yakın zamanda olmayacağı kesin.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar