Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Apple Siri otomobillerle entegre oluyor

Geçtiğimiz Haziran ayında iPhone, Siri’nin yeni nesil otomobillerde entegre çalışacağını açıklamıştı. Bazı otomobil firmaları açıklamayı onaylarken, bazılarının planlarında olmadığı hatta Apple’ın yaptığı açıklamadan da haberdar olmadıkları anlaşılmıştı. Konu ilk ortaya çıktığında aralarında BMW, Mercedes, GM, Jaguar, Audi, Toyota ve Honda’nın da aralarında bulunduğu 9 marka Siri’nin sesinin otomobillerinde kullanılacağını doğrulamışlardı. Ford ise hem iPhone hem de android telefonlarla entegre çalışabilen Microsoft tabanlı SYNC sisteminin araçlarında kullanılacağını açıklamıştı.

Haber ilk duyulduğunda hikaye otomobillerde bir Siri düğmesi bulunacağını ve ses komutlarıyla eller serbestten de öte, gözler serbest konseptiyle dikkat dağınıklığının önlenerek daha güvenli sürüş sağlanması üzerineydi. Otomobil üreticilerinin hassas elektronik gelişmeleri dikkatli planladıklarını ve bu tür bir teknik gelişmenin çok uzun süreler önce planlanması gerektiğini bildiğimizden doğrusu haberi biraz şüphe ile karşılamıştık. Daha sonra anlaşıldı ki bu entegrasyon sadece Apple ürünleriyle değil, bluetooth üzerinde ses kontrolü olan herhangi bir akıllı telefonla da uyumlu çalışabildiğini belirtmeden geçmeyelim.

Kısa bir süre önce Honda, 2013 modellerinde Siri gözler serbest entegrasyonunu kullanacağını açıkladı.Honda Accord  ve 2013 RDX ve ILX Acura modellerinde kullanacağını duyurdu.  Siri’nin gözler serbest (Eyes Free) özelliği ile sürücüler telefonlarıyla hiçbir ekrana bakmadan sadece ses komutları kullanarak etkileşime geçebilmelerine dayanıyor. Apple’ın kendi açıklamasıyla hizmet tam olarak şöyle açıklandı “ Eyes Free özelliğiyle Siri aramalar yapabilir, müzik seçip oynatabilir, kısa mesaj okuyup gönderebilir, bildirimleri okuyabilir, takvim bilgileri ve hatırlatıcılara ve daha fazlasına ulaşabilir.”

Honda Apple’ın yazılımıyla entegrasyonu kabul ettiğini en son açıklayan otomobil üreticisiydi. Honda’dan hemen önce Chevrolet Spark ve Sonic modellerinde entegrasyon olacağını duyurmuştu.

 

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar