Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Yurtdışından araç getirmek isteyenlere uyarı

Yabancı plakalı araçların ülkede kalma sürelerinin 2 yıla çıkarılmış olması birtakım yanlış anlamalara da sebep olmuşa benziyor. Gümrük ve Ticaret Bakanı Cenap Aşcı yabancı plakalı araçlarla ilgili uyarılarda bulundu.

Bakan Aşcı, yabancı plakalı araçların Türkiye’de kalma sürelerinin 6 aydan 24 aya çıkarılmasının gurbetçilerden gelen talepler üzerine yapıldığını ve bunun hiçbir vergi vermeden serbestçe araç alım satımı anlamına gelmediğini belirtti.

Yabancı plakalı aracı başkası kullanamıyor

Yurtdışından ülkeye girişi yapılan araçları, sadece giriş işlemlerini yapan sürücü kullanabiliyor. Aksi takdirde aracın yarı fiyatına varan idari cezalar var. Aracı başka bir sürücünün kullandığı tespit edildiği anda “geçici ithalat izninin ihlali” sayıldığından ağır para cezaları uygulanıyor.

2015’te giriş yapan yabancı plakalı araç sayısı 490 bin

2015’te Türkiye’ye yaklaşık 490 bin yabancı plakalı aracın giriş yaptığını ve bu araçların %98’lik kısmının da ilk 2 ay içerisinde ülkeden çıkış yaptığını belirten Aşcı, “ Doğal olan da budur. Dört haftalık, altı haftalık izinlerini kullanıp işlerinin başına döndüler. O işlerini bırakıp bütün hayatlarını burada sürdürmeleri mümkün değil. Yüzde 2’lik kısmının da çoğunluğu 6 ayı tamamen kullanmış değil” diyor.

Yabancı plakalı araçlar Türkiye’de satılamayacak

Yurtdışından gelen yabancı plakalı araçların Türkiye’de kalış sürelerinin 24 aya çıkarılmasının yeni bir iş kolu anlamına gelmediğini özellikle vurgulayan Aşcı, “24 aya çıktıktan sonra hem daha sıkı denetimler yapmaya başladık hem de daha uzun kalacakları için bu araçların sigortasının olması, çevre yönüyle egzoz muayeneleri gerekebilir. Onları planlayacağız. Maliye Bakanlığı kısmını henüz konuşmadık. Altı ay kalması bir muafiyet getiriyordu ancak 24 ay olunca Bakanlık, vergi mevzuatı açısından bakacaktır. Ülkemize giriş süreleri otomatik 24 ay vermek yerine ne kadar kalacaksa o kadar izin vermek gibi planlarımız da var. Uygulama çok yeni.” diye konuştu.

“Sarı Mercedes çok yanlış yorumlanmış”

Sarı Mercedes, İlyas Salman

Filmdeki Sarı Mercedes 1975 model W116 kasa tipli bir Mercedes Benz 350 SE idi.

Yabancı plakalı araçlara tanınan 24 ay uygulamasına “Sarı Mercedes” vakaları dendiğini ve Sarı Mercedes’in çok yanlış yorumlandığını aktaran Aşcı, “O başka bir film. Filmin verdiği mesaj kötü kullanım değil, ülkemizden çalışmaya gidenlerin birikimlerini memleketlerinde nasıl kullanacaklarına dair bir filmdir. ‘Sarı Mercedes vakası olmayacak, olamaz” yorumunu yaptı.

Türkiye’de satılık yabancı plakalı araç fiyatlarını, sahibinden satılık yabancıdan yabancıya araçlar sayfalarımızdan inceleyebilirsiniz.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar