Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Yılda kaç araba satarsam vergi ödemem gerekir?

İkinci el araç alım satımı konusunda yeni getirilen düzenleme sonrası vatandaşlar şahsi olarak sattıkları araçlarda da vergilendirme hakkında sorular sormaya başladı.

Kaç araba satarsam vergi ödeyeceğim?

Kaç araba satarsan vergi ödüyorsun sorusunda işletmeler için tereddüt yok, hatta yeni uygulamayla sorumluluklar daha da genişletildi. Peki araç alım satımı yapan ama vergi mükellefi olmayan sade vatandaş için durum nasıl?

Ev ve araba alım satımlarını inceleyen Maliye, sonradan cezalı olarak vergi ödenmesini talep edebiliyor. Vergi cezası oluştuğunda ise bu artık ticari işletme gibi defter tutup beyanname vermek gerektiği anlamına geliyor.

Vatandaş araç satışına vergiyi hangi durumda ödüyor?

Hüriiyet’in örnek verdiği bir olayda, 2015’te bir vatandaş 3yılda 5 araba alıp satıyor ve Maliye de vatandaşı vergi mükellefi olarak belirliyor. Konu yargıya taşınıyor ve alım satım faaliyeti “ticari faaliyet” olarak sayılmıyor. Gerekçe olarak da alım satımlarda devamlılık ve süreklilik olmaması ve kazanç elde etme amacı olmaması gösteriliyor. Kâr amacı güdülerek bu satışlardan kâr edildiği yönünde somut bir tespitin bulunmadığı da ayrıca ekleniyor, yani bu konu da oldukça önemli.

Hem araç hem de ev alım satımında Maliye eğer ek bilgilerle işlemin ticari kar amaçlı olduğunu tespit ederse, alım satım gelirini de “ticari kazanç” olarak değerlendirme hakkında sahip. Bu durumda, araba ilanındaki kontak bilgileri ve fiyatlar da maddi delil sayılabiliyor.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar