Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Yeni yılda arabada radyo dinlemek de paralı olacak

Yeni yılda araçlarda radyo dinlemek de artık tarih oluyor. Araç sahipleri için 2016 zamları sadece araç muayene ücretleri ve trafik cezaları zamlarıyla kalmayacak.Arabalarında radyo dinlemek isteyenler minimum 40 ile 60 dolar arasında masraf yapacak.

FM Radyolar Tarih Olacak

2016 yılıyla itibariyle Türkiye’deki FM analog radyo sistemleri yerini Dijital Audio Broadcasting (DAB) sistemine bırakacak. Bu geçiş 20 milyon araç sahibinin artık FM radyo dinleyemeyeceği anlamına geliyor.

radyo

Arabasında Radyo Dinlemek İsteyen 40-60 Dolar Harcayacak

Arabasında radyo dinlemek isteyenler araçlarındaki radyoları FM’den DAB sistemine geçirmek zorunda. Bu geçiş ise sürücülere 40 – 60 dolar arasında mal olacak. Şu anda TUİK verilerine göre trafikte 19 milyon araç var. Bu araçlardaki sistemlerin değişimleri ise iç pazara 11 milyon dolarlık bir hareketliliğe neden olacak.

Radyo İstasyonları Uyum Sağlamak Zorunda

FM radyo sisteminden DAB radyo sistemine geçmek için şu anda aktif olan 1.057 radyo istasyonunun uydu aracılığı ile dijital yayına geçmesi gerekiyor. Radyoların şu anda 270 tanesi DAB sistemiyle yayın yapabiliyor. Yeni yılla itibaren diğer radyolarında hızla bu sisteme geçerek yıl sonunda tüm radyoların uydu üzerinden DAB yayını yapması bekleniyor.

fm radyo dijital radoy

DAB Yayın Sisteminin Farkı Ne?

FM radyo karasal klasik yöntemle yayın yaparken DAB uydu üzerinden yayın yapıyor. Uydudan yayın DAB sisteminin FM’den en önemli farkı yayın kesintisi olmaması. Uydu Elektronik İletişim İş İnsanları Derneği (TUYAD) Genel Başkanı Hayrettin Özaydın’ın anlatımına göre Ankara’dan arabasıyla yola çıkan biri İstanbul’a kadar aynı radyo kanalını hiç kesintisiz dinleyebilecek. Yayınlar ise CD kalitesinde cızırtısız olacak.

DAB sistemi şu anda sadece Ankara’da TRT FM‘de deneme amaçlı kullanıyor. Sistemin tüm Türkiye’de faaliyete geçmesi ise 2016 sonlarını bulması bekleniyor.

 

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar