Yeni trafik levhaları yolda

Şehirlerimizin trafiği sürekli çeşitlenerek değişiyor. Karayolları Genel Müdürlüğü de bu değişimin getirdiği ihtiyacı görmüş ve trafiğe yeni trafik işaretleri eklemeye karar vermiş. Yeni trafik levhalarıyla birlikte 211 olan trafik işaretlerinin sayısı 243’e çıkacak.

Türkiye’den tuhaf yol tabelaları

Trafiğe eklenen birçok farklı ulaşım aracı aslında yeni levhaları uzun süredir zorunlu kılıyor. Metrobüsün, Marmaray’ın, toplu taşıma ve otoyolların bu kadar gelişmediği dönemlerden kalan trafik levhalarının da artık güncellenme zamanı gelmişti.

Peki yeni levhalarda neler olacak? İşte yeni trafik işaretlerinden bazıları:

Trafik Sıkışıklığı: Trafiğin sürekli olarak sıkıştığı yerlerde sürücüleri hızlarını düşürerek durmaya hazırlanmaları için uyarmak için kullanılacak.

Tramvay hattı ile oluşan kavşak: Otoyolun tramvay hattı ile birleştiği noktaları belirtmek için eklenecek.

Metro ile devam edecek sürücüler için Park Yeri: Arabayı park edip metro ile devam edecekler için park yeri işareti, tramvay için de kullanılacak.

Yüksek Gerilim Hattı: Dikkat levhalarına tramvay ve elektrik hattı altından geçen araçlar için uyarı levhası

Çıkışı Olmayan Yol: Kavşaklara yaklaşırken çıkışı olmayan yollara sapmak isteyenleri uyaran levha

Rampalı Yaya Geçidi: Merdivensiz yaya üst geçitlerini işaret edecek olan levha

Yaya Öncelikli Yol:  Sürücülerin 20 km hızı geçemeyecekleri yollar. Kavşakta karşılaşan iki araçtan bu yoldan çıkan öncelikli olacak.

Ağaç Engeli: Kamyon, otobüs, tır gibi büyük araçların sarkan ağaç dallarına çarpabileceklerini işaret edecek olan levha.

Askeri Araç: İlerleyen askeri araç olabileceği için hızın düşürülmesini gerektiren levha

Elektronik Denetleme: Hız sınırı ihlali, trafik ışığı ihlali, emniyet şeridi ihlali vb kontrollerin yapılmakta olduğunu belirtecek olan levha.

 

 

 

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar