Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Yeni otoyol hız sınırı uygulaması başladı, ceza yiyebilirsiniz!

Emniyet Genel Müdürlüğü ve Karayolları Genel Müdürlüğü arasında imzalanan protokolle, 1 Temmuz’dan itibaren hız sınırı aşımı cezalarında yeni bir dönem başladı.

2017 Trafik Cezaları Rehberi

1 Temmuz’la birlikte araçların otoyollardaki hızları gişelere giriş çıkış süreleri dikkate alınarak hesaplanacak ve cezalar da buna göre kesilecek. Yeni sistemin tuzak radar tartışmasını sonlandırabileceği öngörülüyor.

İtiraz hakkınız var, süresi ise 15 gün

Araçların ortalama hızı HGS veya OGS noktaları arasıondaki mesafeyi hangi sürede geçtiklerine bakılarak tespit edilecek.

Avukat Cevat Kazma’nın verdiği örneğe göre Mahmutbey-Edirne arası yaklaşık 210 km’lik otobanı 1 saat 55 dakikadan kısa sürede alan araç hız sınırını aşmış sayılıyor.

Kesilen cezalara itirazların 15 gün içerisinde sulh ceza hakimliklerine yapılması gerekiyor.

İşte yeni hız sınırı ihlali cezaları

Yönetmelikte belirlenen süreleri aşan araçlara trafik cezası kesilecek. %10-30 arası aşanlar 210 TL, %30’dan fazla aşanlar ise 427 TL ceza ödeyecek. 15 gün içinde öderseniz %25 indirimli.

Yeni uygulama, Ankara-İstanbul, İstanbul-Edirne, İzmir-Aydın, Niğde-Şanlıurfa, Adana-Mersin ve Adana-Şanlıurfa otoyollarında uygulanmaya başlayacak.

İzmir-Aydın yolu kafa karıştırıyor

Bu otoyolları belirlenen süreden 1 dakika bile erken geçerseniz cezaya uğruyorsunuz. Yani arabayla otoyolda 120’yi aşmamanız gerekiyor. 112 km’lik İzmir-Aydın otoyolunda ise 1 saat 11 dakikalık süre kafaları karıştırıyor. Buna göre bu otoyolda yasal sınır olan 120 ile giderseniz ceza ödüyorsunuz, süreye göre yaklaşık 100 km hızla gitmeniz gerekiyor.

Araçların otoyollardaki hız sınırları

Karayolları Genel Müdürlüğü’ne göre araçların otoyollarda uymaları gereken yasal hız sınırları şöyle:

Otomobil120 km/s.
Otobüs100 km/s.
Kamyonet95 km/s.
Panelvan110 km/s.
Kamyon90 km/s.
Motosiklet (L3)100 km/s.
Motosiklet(diğer)80 km/s.

 

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar