Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Yeni Kasko sisteminde neler değişti?

1 Nisan’dan itibaren yapılacak kaskolar, yeni sisteme göre yapılıyor olacak. Yeni sistem neler getiriyor, neler değişti,  kaskolar neleri kapsayacak kısa bir özet hazırladık.

Bundan sonra yalnızca 4 çeşit kasko yapılabilecek. Dar Kasko, Kasko, Tam Kasko ve Genişletilmiş Kasko. Yani full kasko, süper kasko gibi yıllardır kafa karışıklığı yaratan kaos sona eriyor. Her bir kaskonun neleri kapsadığı yeni sistemde daha net.

Kasko tabanı olarak; çarpma-çarpışma, devrilme, üçüncü kişilerin araca zarar vermesi, yanme ve aracın ya da parçalarının çalınması baz alınıyor. Dar kasko’da bunlar kısmi diğerlerinde tamamen kapsanıyor olacak. Genişletilmiş kasko,  bunlara ek olarak Tam Kasko’daki maddelerin bir kısmını da içeriyor.

Tam Kasko bu baz üzerine şunları da kapsıyor;

-Araca Türkiye dışındaki zararlar

-Halk hareketi gibi olaylar sonrası emniyet güçlerinin müdahalesiyle oluşabilecek zararlar

-Terör, doğal afetler, aracın çekilmesi sonucu oluşan hasarlar,

-Yanıcı ve patlayıcı maddelerin yol açtığı zararlar

-Aracın iddia ve yarışlara katılmasıyla oluşabilecek hasarlar

-Kemirgen ve diğer hayvanların yol açtığı zararlar

-Bakımsızlık sonucu oluşan zararlar

– Kaza dışında da olsa aracın elektronik ve mekanik  aksamında oluşan zararlar

Bunlardan başka yapılan en büyük değişikliklerin başında, hem sıfır hem de ikinci el araçlara yapılan poliçelere artık rakam yazılmayacak olması geliyor.  Primler ve ödemeler aracın o günkü piyasa rayiç bedeli üzerinden belirlenecek.  Bu rakam için sigorta firmalarının referans alabileceği kaynaklar da Türkiye Sigorta Birliği, oto alım satımı yapan internet siteleri, oto pazarları, bayiler olarak belirlendi.

İkinci bir konu yedek parça ve serviste kullanıcılara seçenek getirilmesi. Sigorta yapılırken poliçede sigorta şirketinin anlaşmalı olduğu servis mi, yoksa sigortayı yaptıracak olan kişinin tercih ettiği servis mi tercih edileceği poliçeye yazılacak. Aynı şekilde orijinal yedek parça mı, eşdeğer parça mı kullanılacağı da eklenecek.  Eğer bu bilgiler poliçede yer almazsa, hasar sonrası araç sigortalının tercih ettiği serviste, tercih ettiği yedek parça ile yapılabilecek. Tabii ki, servisi kullanıcının seçmesi ve orijinal yedek parça kullanılması durumunda primler de artacak.

Yeni Kasko’da, hasar eksper raporundan sonra 10 işgünü içinde hasarı sigortalıya ödeyecek. Eğer hasar ihbarı yapıldıktan sonra 45 gün geçmişse, tazminat miktarının tamamı kullanıcıya ödenecek.

Yeni sistemde hasarsızlık indirimi konusu aynen devam ediyor. Şu anda kaskosu devam eden araçların sözleşmeleri bittikleri zaman yeni poliçeler bu kurallara göre düzenleniyor olacak. Yeni düzenin kasko primlerini artırmaması fakat bir prim skalası getirmesi bekleniyor.

 

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar