Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Yeni ehliyetler için gerekli belgeler ve ücretleri

1 Ocak 2016 itibariyle ehliyet alma sistemi değişiyor, ehliyeti olanların ise ehliyetlerini yeniletmeleri gerekiyor.

Yeni yılla yürürlüğe girecek olan Trafik Yasası‘na göre, ehliyet çeşitleri artacak, ehliyet sınavları zorlaşacak. Bunun yanında yeni tip ehliyetlerde yürürlüğe girecek.

yeni ehliyet

Yeni Ehliyet

Yeni ehliyetler uluslar arası bir geçerliliğe sahip olacak ve  yeni ehliyetler Avrupa Birliği ülkelerinde geçecek. Yeni ehliyetler eskisi gibi bir kere verilmeyecek; minibüs, otobüs, kamyon ve çekici sürücüleri 5 yılda bir, motosiklet, otomobil, traktör ve iş makinesi sürücüleri 10 yılda bir sağlık kontrolüne girecek. Sağlık kontrolünden geçemeyenin ehliyetine el konulacak.

5 Yıl İçinde Bütün Ehliyetler Değişecek

Yeni trafik yasasına göre ehliyeti olan herkes ehliyetini 5 yıl içinde yenileyecek. Benim zaten ehliyetim var demeyin sizde ehliyetinizi değiştirmek zorundasınız. 5 yıl içinde ehliyetinizi yenilemezseniz ehliyetiniz geçersiz olacak ve tekrardan ehliyet sınavına girmeniz gerekecek.

İçişleri Bakanı Efkan Ala

İçişleri Bakanı Efkan Ala yeni ehliyeti tanıtıyor

Yeni Ehliyet İçin Gerekli Belgeler

Yeni ehliyet için gerekli belgeler İçişleri Bakanlığı tarafından açıklandı. Yeni ehliyet almak için; ”sürücü olur” sağlık raporu, 1 biyometrik fotoğraf, parmak izi, sürücü belgesi değerli kağıt bedeli ve hizmet bedeli olan 15 liranın anlaşmalı bankalara yatırıldığı gösteren ödendi belgesi.

Bu belgeler ile Emniyet Genel Müdürlüğünün, trafik tesçil şube müdürlüklerine başvurulacak. Yeni ehliyet ise posta yoluyla eve teslim edilecek.

Yeni Ehliyet 17 Sınıftan Oluşuyor

Şu anda kullandığımız mevcut ehliyetler 9 sınıftan oluşuyor. 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek olan yeni ehliyetler ise 17 sınıftan oluşacak. B sınıfı ehliyet; otomobil ve kamyonet için, C sınıfı ehliyet; kamyon ve çekici kullanmak için; D1 sınıfı ehliyet; minibüs kullanmak için; D sınıfı ehliyet; otobüs kullanmak için geçerli olacak. Ayrıca otomatik vitesli araç kullanacaklara ayrı ehliyet verilecek.

Traktör kullanacaklar F sınıfı ehliyet, iş makinesi kullanacaklar ise G sınıfı ehliyet alacaklar.

sürücü kursu ücretleri

Sürücü Kurslarına Taban Fiyat Geliyor

Yeni trafik yasasının yanında Milli Eğitim Bakanlığı sürücü kurslarına taban fiyat getirerek eğitim kalitesini artırmayı amaçlıyor. Taban fiyata göre kurslar en az 34 saat teorik ve en az 14 saat trafikte araç dersleri verecek. Her şehir için özel olarak belirlenecek olan sürücü kursları taban fiyatı hakkında Milli Eğitim Bakanlığının çalışması hala devam ediyor.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar