Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Yeni ehliyetler AB ülkelerinde de geçerli olacak

“Ehliyet alma sistemi değişiyor” haberimizde beklenen yasa tasarısının içeriğinden söz etmiştik. Tasarıyla özellikle sürücü kursları için önemli değişiklikler planlanıyordu. Mayıs ayında da bu değişikliklerin bazılarını içeren Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu Yönetmeliği Resmi Gazete’de yayınlanmıştı.

Yeni uygulama ile gelenleri hatırlatacak olursak, direksiyon sınavları hem zorlaştırılıyor hem de süreleri uzatılıyordu. Adaylar gece sürüşünde, yağışlı, normal ve kaygan yolda sürüş becerilerini kanıtlamak durumundalar. İki araç arasına park etmek, yokuşta arabayı durdurup kaldırabilmek ehliyet sınavında aranan becerilerden sayılıyordu. B sınıfı ehliyetler için 63 saat olan ders süresi de 30 saate indirilmişti. Sürücü kursu derslerinde günlük hayatta yeri olmayan gereksiz konular kaldırılarak yerine, kaza tutanağının nasıl tutulacağı, trafik psikolojisi gibi konulara yer verilecekti. Ayrıca sınavların da elektronik yapılması hedefler arasındaydı.

Şimdi AB uyum sürecinde sürücü belgeleri de daha güvenli olacak şekilde yenileniyor. Aynı zamanda ehliyet kategorileri de yeniden düzenlenecek. Belgenin ön yüzünde kişisel bilgiler, arka yüzündeyse ehliyet sahibinin kullanmaya yetkili olduğu araç ya da araçların kategorisi ile her bir kategori için belgenin geçerlilik tarihi bulunacak.  Arka yüzde ayrıca ek bilgiler ile sürücü ve araca ilişkin kısıtlamaların kodları bulunacak.

Türkiye’de yaklaşık 25 milyon kişinin sürücü belgesi bulunuyor. Yasanın onaylanmasıyla 25 milyon vatandaşın ehliyeti zamana yayılarak değiştirilecek. İlk aklınıza gelen yenileme masraflarıyla yeni bir gelir kapısı yaratılacağı ise sıkı durun;  yeni ehliyetler AB ülkelerinde de geçerli olacak. Ehliyetlerin kategorileri de AB ülkelerinde kullanılan ehliyet sınıfları ile uyumlu hale getirilecek.

Yeni ehliyetler için Emniyet Genel Müdürlüğü’nün Gölbaşı’ndaki yerleşkesinde bir baskı merkezi kurulmuş durumda.

 

 

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar