Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Yeni araba alacaklar dikkat: Otomobillere ÖTV şoku

Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın yaptığı açıklamalar otomotivde satışları durdurdu. Hem yılın son aylarına 150 bin stokla giren araba markaları olabilecek ani değişimlerden tedirgin, hem de alıcı ve satıcılar bu belirsizlik nedeniyle beklemeye geçtiler.

ÖTV’de bir değişikliğin yapılacağı uzun süredir biliniyor. Dünyanın neredeyse en yüksek ÖTV oranlarına sahip olan ülkemizde kısa süre önce de ticari araçlar için kaldırılan ÖTV’nin aslında her değişimi beklenmedik, çok hızlı ve yine yılsonunda olmuştu. Bu nedenle sektör ani bir karar çıkabileceğinin bilincinde ve vergi indirimi beklenmiyor.

1600 cc ve altı lüks araçlara yüksek vergi yolda

Bakan Naci Ağbal, 1600 cc ve altı otomobillerde fiyatlarına göre farklı vergilendirme olacağını, bu gruptaki lüks otomobillere daha yüksek, diğer araçlara ise daha düşük vergi sistemi düşünüldüğünü ifade etti. Bakan Ağbal, ÖTV’de sadece motor hacminin kriter olduğunu, sistemin fiyata karşı duyarlılığı olmadığı için vergilerin de fiyatlara uygun olarak farklılaştırılacağını belirtti.

Yeni ÖTV düzenlemesi ile küçük motorlu lüks otomobil fiyatlarının ortalama 50 bin TL zamlanacağı yönünde haberler dolaşıyor. Fakat uygulamanın ne şekilde olacağı ve zamanı hakkında herhangi bir netlik bulunmuyor. Araba markalarının özellikle ihrac etmek üzere yeni modellere yatırım yaptığı bu dönemde Maliye Bakanı’nın açıklamaları sektörde şok etkisi yarattı.

Araç fiyatları sadece motor hacmine bağlı olmayacak

Maliye Bakanlığınca hazırlanan ve Bakanlar Kurulu tarafından kabul edilerek TBMM’ye iletilen yasa tasarısıyla, ÖTV sadece motor hacmine göre belirlenmeyecek.  Naci Ağbal düzenlemeyle ilgili şu açıklamaları yaptı:

“Aracın cinsi, sınıfı, üst yapı ve gövde tanımı,yolcu ve yük taşıma kapasitesi vergilemede sisteme dahil ediliyor. Bir kısmı yük, bir kısmı insan, bir kısmı hem yük hem insan taşıyıp taşımaması, spor olup olmaması  gibi unsurlar da dikkate alınacak. Vergilemede adaleti sağlamak, özellikle teknolojide meydana gelen değişiklikleri dikkate alacak şekilde bir sistem değişikliğine gidiyoruz.”

“Araba fiyatlarının artacağı bilgisi doğru değil”

Eğer tasarı kabul edilirse, emisyon türü ve değerine dayalı da bir vergileme sistemine geçilmesi planlanıyor. Fiyatların artacağının yanlış bir değerlendirme olduğunu söyleyen Bakan Ağbal, şu ek açıklamaları yaptı:

“Kamuoyunda gerçek olmayan birtakım değerlendirmeler yapıldı. Otomobil satış fiyatında 50 bin lira artış olacağı, külliyen yanlış değerlendirmelerdir. Piyasaya yansıyan şekilde bir artış söz konusu değil. Araçlar segment ve çeşit olarak çok farklılaştı. Sadece motor silindir hacmine dayalı bir vergileme sistemi sürdürülebilir değil.

Otomobil sektörü Türkiye için staretjik; istihdam, yatırım, ihracatımız için stratejik bir sektör. Bu sektörde birşey yaparken özenli ve dikkatli bir yaklaşım içinde oluruz. O nedenle araç fiyatlarında şu kadar artış olacak değerlendirmeleri boş, geçersiz değerlendirmelerdir. Hükümet olarak vergi adaletine uygun yapıyı nasıl kuracağımıza ilişkin ayrı bir çalışma yapar uygulamaya sokarız.”

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar