Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Yavuz Sultan Selim Köprüsü ücretler ve güzergahlar

Üçüncü köprü yani Yavuz Sultan Selim Köprüsü bugün açılıyor. Yapımına 3 milyar dolar harcanan ve 3 yılda tamamlanan köprü, aynı zamanda dünyanın en geniş köprüsü olma özelliğini taşıyor. 3.köprü geçiş ücretleri, güzergahlar ve köprüyü kullanacak araç sınıfları da belli oldu.

10 şeritli dünyanın en geniş köprüsü

yavuz sultan selim köprüsü havadan

Üzerinde raylı sistem de bulunan 59 metre genişliğindeki köprü ile Edirne’de İzmit’e kadar yolcu taşınabilecek. Köprü aynı zamanda Marmaray ve Metro ile de entegre edilerek havalimanları da birbirine bağlanmış olacak.

Köprüde 8 şerit karayolu, 2 şerit demiryolu olarak toplam 10 şerit bulunuyor.  2.164 metre uzunluğundaki köprünün 408 metrelik kısmı da denizin üzerinde.

Hangi araçlar 3.köprüyü kullanacak?

Ağır tonajlı araçlar, kamyon, kamyonet ve diğer tüm araçlar Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nden geçebilecek. Fakat ağır tonajlı araçların bu köprüyü kullanması zorunlu. Böylece İstanbul trafiğine hiç girmeden transit geçiş yapılabilecek. Yayalar, motorsuz araçlar, traktörler ve bisikletlerin köprüyü kullanmaları yasak.

Yavuz Sultan Selim Köprüsü geçiş ücreti ne kadar?

3.köprüden geçiş ücreti otomobiller için 3 dolar, ağır vasıta araçlar içinse 15 dolar olarak belirlendi. Yavuz Sultan Selim Köprüsü geçiş ücreti hesaplama için ayrı bir web sitesi de oluşturuldu. Ödemeler OGS ve KGS hariç kredi kartıyla da yapılabilecek.Bağlantı yollarında ise kilometre başına 8 sent (24 kuruş) ödenecek.

Hangi araç hangi köprüden geçecek?

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü

1.sınıf tüm araçlar, kamyon ve kamyonet haricindeki dingil mesafesi 3.20 ve üzerindeki 2.sınıf araçlar bu köprüyü kullanacaklar.

15 Temmuz Şehitler Köprüsü

Dingil mesafesi 3.20 altındaki panelvan, kamyonet ve van dışındaki 1.sınıf araçlar bu köprüyü kullanabilecek. Taksi, dolmuş ve İETT otobüsleri için de dingil kısıtlaması geçerli.

Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ve Şehitler Köprüsü geçiş ücretleri

Karayolları Genel Müdürlüğü web sitesinde 3 Ocak 2016’dan itibaren geçerli olarak belirlenmiş köprü geçiş ücretleri şu şekilde yayınlandı.

köprü geçiş ücretleri 2016

Yavuz Sultan Selim Köprüsü güzergahları

Kuzey çevre otoyolu ile birlikte açılacak 3.köprüye en yakın girişler Avrupa yakasında Uskumruköy, Anadolu yakasında ise Riva’da. Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün tüm güzergahları köprüye özel hazırlanan sitede görülebiliyor.

 

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar