Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Vergi affı ve borç yapılandırmadan nasıl yararlanabilirsiniz?

Vergi affı sağlayan borç yapılandırma kanunu, Cumhurbaşkanlığı tarafından onaylanarak Resmi Gazete’de yayımlanmıştı. Yasanın ayrıntıları da dün bir tebliğle yayımlandı. Motorlu taşıtlar vergisi, trafik cezaları, karayolları geçiş ücreti cezaları, gecikme faizleri, gümrük vergileri ile birlikte pek çok başka borcu da kapsayan kanunla ödeme kolaylığı ve borç yapılandırma sağlanıyor.

Taşıt Vergisi borçları olanlara müjde

Yasadan 6,3 milyon kişinin yararlanacağı öngörülüyor. Bunun 3,9 milyonu araç sahipleri. Çoğunluğu 1000 TL’nin altındaki borçlardan oluşan MTV borçları için vergi affından yararlanarak borçlarınızı yapılandırabiliyorsunuz.

Trafik cezası borçlarınızı ve geçiş borçlarınızı taksitle ve indirimli ödeyin

Vergi affı kapsamında gecikme zamları ve faizleri siliniyor. Peşin veya kredi kartıyla taksitle ödeme yapılabiliyor. Yasa 30 Haziran öncesi borçları kapsıyor. Tebliğde trafik cezası borçları da örneklerle anlatılıyor. Örneğin 3 yıl önceden 150 TL’lik trafik borcunuz varsa bugün zamlarıyla birlikte 442 TL olmuş durumda. Bu borcu 187 TL olarak yapılandırabileceksiniz, hatta peşin öderseniz 167 TL üzerinden ödeyebiliyorsunuz.

Fırsat başladı

Yasanın ve detaylarının Resmi Gazete’de yayımlanması ile uygulama başladı. 30 Haziran 2016 ve öncesi borçlar yapılandırılmaya dahil edilebiliyor. Vergi affından yararlanmak için tek yapmanız gereken bağlı bulunduğunuz vergi dairesine vergi borcu yapılandırma başvurusunda bulunmak.

Borç yapılandırmayla vergi borcu ödeme nasıl oluyor?

Yapılandırma Maliye, Gümrük, Gıda, Bilim-Sanayi Bakanlığı, SGK, belediyeler, TOBB, TESK, Türkiye Barolar Birliği, TÜRMOB kurum borçlarını kapsıyor.  Yasaya dahil tüm borçları peşin veya taksitli olarak ödeyebiliyorsunuz. Borcun tescil ve taksit işlemleri için vergi dairesine yazılı başvuru yapmanız gerekiyor. Başvurunuzun reddedilmemesi için formu eksiksiz doldurmak önem taşıyor.

Vergi affında ilk 2 taksit şartı

Borç yapılandırmanın bozulmaması için önemli bir koşul var. İlk 2 taksit olan Kasım 2016 ve Ocak 2017 taksitlerinin ödenmemesi veya eksik ödenmesi durumunda veya yıl içinde 2 taksitten fazla ödeme yapılmaması durumunda yapılandırma bozulacak. Başvurular 31 Ekim 2016 (dahil) tarihine kadar yapılabilecek.

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar