Hizmet Teklifi AlAraç Sat

Hemen Sat

Tasit.com İş Ortaklarından
anında teklif al, aracını hemen
nakite çevir!

Hemen Sat

Ücretsiz İlan Ver

Hemen ilan ver, ilanın bir çok sitede
ücretsiz yayınlansın, milyonlarca kişiye
ulaşsın!

Ücretsiz İlan Ver

Hızlı İlan Ver

Sadece 3 adımda ilanını ver,
anında yayyınlansın!

Hızlı İlan Ver

Türkiye'nin ilk geri çağırma davası Land Rover oldu

Hatırlarsanız Türk iş adamı Engin Yakut’un motor ve şanzıman arızası yüzünden kullanılamaz hale gelen Range Rover araçlar için İngiliz üretici Land Rover’a dava açmıştı. Almanya’da ve tüm dünyada bu konu büyük yankı bulmuştu öyle ki otomobil hashtagleri içinde twitter’da #enginyakut en üst sıralardaydı.

engin-yakut

9 farklı araçta daha aynı sorunu tespit edip, araç sahiplerinin de vekaletini alan Engin Yakut, eğer başarılı olursa Türkiye’de ilk kez bir geri çağırma Türkiye’den bir inisiyatif sayesinde gerçekleşecek. Dahası tüm dünyadaki yeni kasa Range Rover Vogue’lar toplatılmak zorunda kalınabilir.

Dünya’da bu tür geri çağırma olayları bağımsız denetleme kuruluşları ve kullanıcı şikayetleri ile şekilleniyor. 2014 yılı yüzyılın en fazla otomobilinin geri çağırıldığı yıl olarak tarihe geçti. Ülkemizde yeni model araçlar sıfırdan üretilmediği için, arıza ve toplatma durumlarında büyük ölçüde yurtdışındaki merkezlerin kararlarına bağlıyız. Engin Yakut’un girişimi aslında bu alandaki boşluğun ne kadar kritik olduğunu çok iyi gösteren bir örnek.

rangerover

Yeni kasa Land Rover Vogue’ların tümünde motor ve şanzıman arızası bulunduğunu söyleyen Yakut, bu araçların trafikte büyük tehlike oluşturduklarını belirtiyor ve hükümeti bu araçların ithalatını durdurmaya ve Karayolları Uygunluk Belgesi’nin iptaline davet ediyor.

Engin Yakut’un İngiliz Üretici’ye açtığı toplatma ve geri çağırma davası için, İngiltere’ye bir davetiye gönderildi. 17 Eylül 2015 tarihinde 1.İstanbul Tüketici Mahkemesi’ne markanın avukatlarıyla birlikte katılması bekleniyor.

 

 

Yasal Uyarı : Yayınlanan köşe yazısı/haberin tüm hakları Tasit.com'a aittir. Kaynak gösterilse dahi köşe yazısı/haberin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz. Ancak alıntılanan köşe yazısı/haberin bir bölümü, alıntılanan köşe yazısı/habere aktif link verilerek kullanılabilir.

Yeni eklenen ilanlar